Thread Tools
Jun 03, 2011, 09:01 AM
Registered User
"This method allows the transmitter module to still operate when connected to an external serial interface, say on a computer -- while not having to disconnect the internal wiring to the '9X. With the values shown, most computers will take precedence over the internal 9X ATmega micro in terms of sending )transmitting) data to the Fr-Sky module"
Last edited by renatoa; Jun 05, 2011 at 02:51 PM.
Sign up now
to remove ads between posts
Jun 08, 2011, 02:02 PM
FPV addicted
futurebreeze's Avatar
Renato, mi-am luat rezistentele pentru a face divizorul recomandat de tine Intre timp m-am pus la punct si cu modul de calcul al acestuia si de unde reies valorile alese de tine. Asadar, am facut divizorul insa ma asteptam (si nu prea) sa obtin acea paritate (ca sa zic asa) intre valorile setabile din statie (0...255) si 0 - 25,5V (tensiunea de intrare pe divizor). Pentru o tensiune a Lipo de 12,3V ar fi fost normal ca in statie sa setez "123". Normal ca micile abateri de la valoarea nominala a rezistentelor si rotunjirea valorilor (fata de ce iesea din calculator) au facut ca digitalul sa nu aiba corespndenta cu voltajul real. Asa ca pentru setarea alarmelor am ajuns tot la socotitoare si regula de trei simpla.
Intrebare: tu ai dat un exemplu general de divizor si niste valori orientative (iar ptr a calibra 0,1V per increment ar fi trebuit un semireglabil in loc de 1,5k) sau ar fi trebuit sa imi iasa paritatea la fix, din prima, fara semireglabile sau alte bibilituri?
Inclin sa cred ca ar fi prima varianta dar eram curios de opinia ta. Mentionez ca am folosit rezistente 1%.
L.E.: am gasit un post de care stiam dar nu il mai gaseam la momentul postarii. Vad ca omul a pus un semireglabil exact cum m-am gandit si eu ca as putea sa calibrez divizorul ptr potrivire exacta cu incrementul digital. Nu prea imi plac mie semireglabilii montati in zone cu vibratii...
Last edited by futurebreeze; Jun 08, 2011 at 02:44 PM.
Jun 08, 2011, 02:50 PM
Registered User
La mine este shiftat cu 0.2V
Care inseamna 2%, care pentru rezistente de consum este o eroare foarte buna.
Nu trebuie potentiometru, odata ce stii eroarea, poti calcula ce rezistenta (mica , de zeci de ohmi) sa pui in serie cu una din celelalte doua, ca sa il aduci la fix.
Jul 07, 2011, 03:41 AM
Suspended Account
Thread OP
M-am intors si eu din concediu cu bateriile incarcate la maxim si vad ca ati lasat sa se puna praful pe topicul asta

In tara vad ca lumea inca face apologia statiilor Spektrum , eu am scapat de un Dx7 si ma pregatesc sa scap si de al doilea .

Renato, poate ar fi util daca ai face un walktrough pentru modarea lui 9x, dar asa, ca pentru necunoscatori . Sunt multi care stiu sa lipeasca bine,d ar cu electronica zero, me included .
Jul 07, 2011, 05:43 AM
Registered User
Modare pt frsky, sau pt resoftare ?
Jul 07, 2011, 09:52 AM
Suspended Account
Thread OP
Fr-sky (nu ca aia n-ar presupune si resoftarea )
Sep 24, 2011, 08:54 AM
Registered User
Am inceput aici prezentarea componentelor sistemului de telemetrie a carui aparitie e iminenta.
Sper sa nu va dezamagesc ca nu l-am postat aici. Dar voi raspunde foarte prompt la orice intrebare venita aici.
Oct 02, 2011, 02:09 PM
Suspended Account
Thread OP
Pacat ca postezi asemenea informatii utile pe site-ul unui bolnav mintal. (ai vazut la ce s-a pretat amaratul de ikonet, cu o lasitate maxima, in conditiile in care eu nu aveam acces acolo sa-i raspund cum ar fi meritat. Si avea nevoie sa-l acompanieze si prapaditul ala de aburica/Abburo cu al sau "mi-a atacat grav orgoliul intro discutie pre-galet pe messenger" . Barem silviu66 a avut curajul sa se arate intr-un loc unde nu are acces la butoane (chit ca a sters-o repede, dar oricum, macar a indraznit), astia doi sunt ca pechinezul care latra de dupa perdea )

Mai bine scriai aici, sigur citea si mai multa lume, era mai bine indexata in google informatia etc.

In tot cazul review-ul e foarte util, deci asta era motivul pentru care brusc au zburat la vanzare Dx-8-urile si Aurorele, doar-doar mai pune botul vreun fraier. Multumesc.
Daca modulul DT-U confirma asteptarile, probabil ca piata va suferi modifcari radicale.
Oct 02, 2011, 02:44 PM
Registered User
Astfel de posturi ma duc la gandul trist ca mai bine moderare in exces, decat de loc.
Oct 02, 2011, 05:39 PM
Suspended Account
Thread OP
Stii ceva? Ai fi fost plauzibil daca scriai aceeasi chestie si in locul unde bolnavul mintal (plus catelusul lui) latrau la mine de dupa perdea. Pe cuvant ca aveai tot respectul din partea mea, se chema ca esti consecvent, chiar daca situatiile sunt diferite (nimic nu-i impiedica pe aia doi sa comenteze aici, ei au avut grija ca eu sa nu le pot da peste bot acolo).

Avand insa in vedere faptul ca acolo n-ai zis nici pâs (culmea, au facut-o altii, cu care n-am schimbat in viata mea o vorba) ti-ai cam dat cu firma-n cap facand-o aici.
Nu cred ca postul de moderator pe un forum de mult raposat merita asemenea compromisuri.

Te respect in continuare ca modelist (cum spuneam, informatia pe care ai postat-o e foarte utila, inca odata multumesc), dar pe plan moral ai cam sfeclit-o.
May 07, 2012, 02:55 PM
Registered User
adioperator's Avatar
Daca montez pe statie modulul FrSky Two Way Transmit DHT cuplat la receptor compatibil cu telemetrie si senzorii aferenti, voi mai avea nevoie de altceva pe langa display-ul FLD-02 ?
De unde se alimenteaza acest display?
May 07, 2012, 03:16 PM
Registered User
Din mufa laterala DHT. Acei 4 pini care ies in jos.
Daca nu ai luat inca nimic, decat cele doua, poti lua un DHT-U din start, iti ofera si inregistrarea parametrilor de telemetrie pe card microSD.
Sau nu iei nici un display si cu banii aia faci un drum la Galati si iti aranjeaza Zen telemetria pe ecranul statiei.
May 08, 2012, 12:44 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Inca nu am cumparat nimic, ma documentez acum

E foarte interesant acest DHT-U, nu l-am studiat prea mult si nu am observat ca este defapt si Tx respectiv ca e capabil sa inregistreze parametrii pe microSD.

Partea cu afisarea datelor de telemetrie pe display-ul statiei nu ma intereseaza deoarece vizibilitatea lui este dificila datorita amplasarii in partea inferioara a statiei.
May 21, 2012, 09:16 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Pentru sistemul DHT-U impreuna cu cate un receptor D8RSP, D6FR gasim un pret mai bun decat la HK?
May 21, 2012, 03:02 PM
Registered User
Da, fara D6FR, nu am deocamdata.


Quick Reply
Message:

Thread Tools

Similar Threads
Category Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
For Sale Fly Sky, Turnigy 9X, Eurgle parts chicken hawk Aircraft - General - Radio Equipment (FS/W) 27 Nov 05, 2013 08:02 PM
Sold Turnigy 9x v2 Fly-Dream 2.4 w/ 4 8ch rx Lipo 120.00 CONUSA k5beason Aircraft - General - Radio Equipment (FS/W) 0 Jan 05, 2011 12:00 PM
Discussion How can convert simcable E-sky to turnigy 9x(JR port) NiceOh DIY Electronics 4 Nov 17, 2010 01:31 AM
Help! How can I to convert simcable E-sky to turnigy 9x? NiceOh Radios 0 Nov 15, 2010 06:58 AM