SMALL - espritmodel.com SMALL - Telemetry SMALL - Radio
Reply
Thread Tools
Old Sep 09, 2012, 05:08 PM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Discussion
Moj ulazak u RC hobi

Evo kako se sve odvijalo:
Prije 4-5 mjeseci gledao sam snimke pravih automobila na youtube i slucajno naisao na rc modele... Odmah me to zainteresovalo jer prije nisam imao priliku da gledam prave modele... kucajuci tako naisao sam i na rc avione i naravno odmah mi je bilo jasno sta hocu... Malo po malo trazio sam informacije po netu i polako ulazio u ovaj hoby... Posle nekih mjesec dana naidjem na jednog koaksijalnog helikoptercica i kupim ga... nije mi bio 2 dana i prvi izlazak napolje bez iskustva naravno digao sam ga previsoko, izgubio je signal (infra red) i vjetar ga je odnijeo na jednu zgradu sa koje ga nisam mogao skinuti iako sam pokusavao oo))
Naravno nije proslo ni dvije sedmice naisao sam na drugi koji je bio mnogo veci takodje koaksijalni bio je od stiropora i radio na 35 mhz... Njega sam letio mozda 20 dana i posle vise padova pukao mu je jedan nosac propelera koji je bio od grafita....
Posto nije bilo sanse da se popravi iako sam svugdje trazio shvatio sam da su te stvari samo za bacanje para i cekao pravu priliku da kupim nesto ozbiljnije...
Dosao je odmor u junu ja sam dosao u Bosnu na odmor i slucajno u jednoj velikoj prodavnici naidjem na rasprodaju nekih kineskih avioncica, posto su bili jako povoljni oko 25 eura RTF ja sam kupio jednog, bila je to ustvari jedna jedrilica sa krilima raspona jedan metar i dva pusher brushed motorcica... Radila je sa dva kanala lijevim stikom se davao gas a desnim se skretalo lijevo ili desno po principu da jedan motor jace okrece od drugog... Naravno bila je veoma zahvalna iako nikakvog kvaliteta mogla se lako popraviti i i na njoj sam naucio komande i shvatio kako jedna letjelica uopste leti... Znaci vozio sam je sve dok mi nije dosadila pa sam je dizao u velike visine i prelamao preko krila u kovit da bi se brzo obrusavala sa visine jer je bila poprilicno spora, par puta su krila otkazala i padala je sa nekih 200 metara, ali sam je popravljao i letio... Takodje dosao je i njoj kraj i iskoristio sam elektroniku da napravim jedan katamaran od stiropora koga su pokretali isti ti motorcici...
Da ne idem dalje u tu temu, nasao sam veoma povoljno na jednom Njemackom sajtu rasprodaju modela koji mi se svidio i odmah sam ga porucio... Bio je to ovaj model:
http://www.blackhorsemodel.com.vn/in...detail&pid=179
Posle dosta citanja po internetu naucio sam da se visokokrilci najlakse lete i tako sam odabrao svog...
Odmah sam poceo traziti setup za njega i naravno uz nesebicno pomaganje jednog clana sa drugog foruma odabrao sam i pogon za koji sam danas utvrdio da funkcionise... Naravno dosta mi je pomogao i ecalc:
http://ecalc.ch/motorcalc_e.htm?ecalc
Ali sam to otkrio posle nabavke setup-a...
Nastavljam dalje, cessna mi je stigla posle 8 dana i naravno kad sam otvorio paket zaprepastio sam se velicinom trupa (:sok
Stvarno me je pozitivno iznenadila jer je to bio half-scale model...
Odmah sam se bacio na sklapanje dijelova iako mi je to prvi put da se susrecem sa takvim necim sve je islo fino a i upustvo moram pohvaliti da je odlicno...
Nisam pretjerano zurio jer sam cekao setup, i onda sam sve fino uklopio...
Svim pocetnicima savjetujem da prije kupovine skinu upustvo za sklapanje sa stranice proizvodjaca da bi vidjeli da li ima kakvih nedostataka naravno ja to nisam znao i jedan clan sa drugog foruma je to provjerio i rekao mi da bi on zaobisao taj model zbog nacina pricvrscenja pogonske baterije i bio je apsolutno u pravu...
Posto sam ja stavio jaci setup jer ga planiram prebaciti na sledeci model koji ce biti ili malo veci a tip visokokrilca ili ce biti istih dimenzija ali niskokrilac kome treba jaci motor, trebala mi je i veca baterija koja nije mogla stati na predvidjeno mjesto ali ni preporucena ne bi tu finkcionisala jer sam uvjeren da bi i sa najnjeznijim sletanjenjem pokidala gumice kojim se fiksira ispod spera a pokidala bi cak i sper...
Odmah sam se bacio na modifikaciju i isjekao taj sper i tu montirao letvicu od balze debljine 10mm sirine 100mm koja je u stanju drzati 2 takve baterije... naravno vodio sam racuna o tezini i dobio samo 20 grama viska...
Druga modifikacija bili su tockovi, prednji su bili promjera 70mm a zadnji 28, ne znam kako bi odradili svoje i na betonu jer su bili prilicno slabi i uski a kamoli na malo vecoj travi gdje ja letim... Jedan prednji sam prebacio nazad a naprijed stavio promjera 150mm...
Tu sam dobio jos 180 grama tezine...
Posto sam stavio jaci setup dobio sam 400 grama vise od predvidjenog, i morao sam dodati bec sa odvojenim napajanjem jer su servoi vukli vise od 3a koliko je davao esc tu sam dobio jos 200 grama...
Ukupno bio je tezi za nekih 800 grama od onog sto proizvodjac preporucuje...
Danas je bio probni let ali o tome drugi put jer je vec kasno a ujutro ranim...
Pozdrav svima
dejanxx is offline Find More Posts by dejanxx
Last edited by dejanxx; Sep 10, 2012 at 03:05 PM.
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Sep 10, 2012, 03:04 PM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Pozdrav svima evo nadjoh vremena da opet malo pisem i nastavim ovaj topik...
Sve sam spremio kod kuce programio stanicu podesio hod elerona flapsova rudera i alevatora kako je preporuceno, spremio se i otisao na livadu...
Naravno bilo je tu sitnih propusta koji su mozda i zasluzni za pad.. prvi koji nije bio toliko bitan ali mi je pravio problem prilikom uzlijetanja bio je zadnji tocak koji nisam mogao da fiksiram pa se pomjerao lijevo ili desno znam da sam trebao naci vrieme da rijesim to nekako ali nisam mogao vise cekati da ga poletim medjutim to nema veze sa padom, drugi problem koji je po meni mozda mogao dovesti do pada bila je baterija koja nije dobro fiksirana jednostavno bila je pricvrscena uzduzno u trupu na samo jednom kraju (zadnjem) dok se na drugom mogla vrlo malo pomjerati, kad sam avion poletio iznenadila me njegova stabilnost, medjutim velicina i tezina se itekako osjetila... Nije to bila moja jedrilica koja se vrckala na malo pomjeranje stanice kao ni drugi modeli koje sam gledao uzivo, jednostavno se vidjelo da je trom i da trazi drugaciji stil letenja... Ruke su se pocele znojiti kad se odvojio od zemlje, drzao sam ga na nekih 5-6 metara iznad zemlje dok nije dobio brzinu i pri 80 gasa digao ga na nekih 70 metara ponovo spustio gas na 50 posto i kad se fino ustabilio krenuo sam u lagani zaokret eleronima, odmah je krenuo dole nosom i ja sam dao gas i malo elevatora i ispravio se... medjutim kad sam radio prelet iznad mene vidio sam da se ljulja znaci krila idu gore dole kao klackalica, ne znam da li je to do male brzine ili do lose pricvrscene baterije uglavnom pojacao sam mu gas ali od uzbudjenja nisam siguran da li je pri vecoj brzini prestao sa ljuljanjem (:sok Nastavio sam jos nekoliko krugova i nakon nekih 5-6 minuta odlucio da ga sletim da vidim kakvo je stanje sa baterijom i da li sam sposoban da ga sletim... preletio sam preko sebe, otisao je desno od mene namjerno sam otisao daleko kako bih ga mogao prilagoditi slijetanju na livadu koja je bila pored mene, krenuo sam u zaokret, fino je krenuo i odjednom sam osjetio da gubi snagu ja sam dao gas ali je izgleda bilo prekasno samo se strmoglavio na nos u jednu manju sumu, zvuk je bio nevjerovatan poput onoga u sumi kad se drvo odsjece i pocne da pada... potrcao sam za kolegom ja sam mislio da cu naci hiljadu komadicu medjutim iznenadio sam se kad sam vidio da je steta jako mala....
Slomljen propeler
Otpao stajni trap
Slomljena jedna strana elevatora ( nisam siguran sad koja)
I slomljeno jedno krilo znaci na sredini otprilike izmedju flapsa i elerona, nije otpalo samo napuklo...
Reply With Quote
Old Sep 17, 2012, 05:13 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Pozdrav i dobrodošao na forum!!!
Početničku lekciju si platio, ali to tako ide...
Postavi po koju sliku o ovom modelu da vidimo kakva je, možda možemo da ti damo i po koji savet...
Jedan savet za početak, mada možda i znaš... Težište uvek moraš namestiti kako treba. To obično imaš u uputstvu. Ja npr. proveravam težište i po uzdužnoj osi modela, i po potrebi na krajeve krila dodajem malo olova...
flyer77 is offline Find More Posts by flyer77
Reply With Quote
Old Sep 17, 2012, 11:54 AM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Hvala ti na javljanju, platio sam lekciju i nije mi zao, jer sam ga letio bar 7 minuta
Postavio bih rado slike imam sve slikano nesto sam popravio ali imam jos dosta samo ne znam kako se postavlja... ako ti nije problem da mi napises postavicu rado... I imam nekoliko pitanja za tebe u vezi popravke ako si raspolozen oko pomoci....
Reply With Quote
Old Sep 19, 2012, 08:33 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Quote:
Originally Posted by dejanxx View Post
Postavio bih rado slike imam sve slikano nesto sam popravio ali imam jos dosta samo ne znam kako se postavlja... ako ti nije problem da mi napises postavicu rado... I imam nekoliko pitanja za tebe u vezi popravke ako si raspolozen oko pomoci....
Ja koristim Photobucket. Tamo uploadujem sve slike, pa odande samo ulinkujem na forume i na svoj blog... Imaš i PM...
Reply With Quote
Old Sep 19, 2012, 12:58 PM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Pa ovdje cu neka svi vide, iako niko nista ne pise...
Pratim redovno sve tvoje postove ovdje na tvom blogu na rcfly4rum kao i na flyfreak-u, svaka ti cast jedan si od rijetkih koji je ovdje iz ljubavi prema ovom hobiju za razliku od nekih drugih... moja je steta sto nisam blize Beceju da te posjetim i licno ali nikad se ne zna, inace sam iz Bijeljine a boravim u Svicarskoj...
Ovako, do sada sam nesto uradio a ovdje cu ti opisati kompletno sve i docarati slikama koliko je moguce a ti slobodno dodaj svoje misljenje...
Ovaj model je dosao sa nekim jako losim resenjima pa sam citav model odmah dao na preuredjivanje i mozda je to razlog pada...
Prvi nacin je bio fiksiranje pogonske baterije, to je toliko jadno jer je donja sperploca koja je ulijepljena sa firewallom predvidjena da se na nju zakaci gumicama baterija, gumica i cvrstoca su takve jacine da bi slijetanje sa baterijom od 200 grama pokidalo gumice a ako bi stavio jace da drze moju od 750 grama sper bi pukao...
Isjekao sam kompletan sper izvadio ga i tu stavio komad balze debljine 10mm tako da sad bateriju mogu da stavim na njega sto prakticno dodje u trup iza firewalla i ucvrstim trakama...
Tezina je zanemariva par grama svega...
evo ti slika kako to izgleda:
Ovdje gdje sam stavio prst vidi se bijelo u sirini 2 cm gdje je stari sper bio pricvrscen kao i na drugoj strani i to jos gumicama da drzi bateriju...
Druga modifikacija se odnosila na tockove, s obzirom da nemam pistu samo jedan asfaltirani put koji nema sanse da bih pogodio prilikom slijetanja (i livada je za mene krupan zalogaj ) morao sam staviti vece tockove...
Kupio sam promjera 150 mm pneumatike sa lezajevima koji su teski po 100 grama a originalni su bili 70mm...
Jos je tu bilo stavljanje malo jaceg setapa jer sam imao baterije 6s 5000mah, i motor koji je e flite 110... da ne duzim previse ukupno je bilo 800 grama dodato...
Odmah cu reci da mu ta tezina uopste nije smetala jer je poletio vrlo lako na nekih 20ak metara...
E sad, posto se meni nije svidjala ta dodatna tezina a vec sam ga razbio odlucio sam da mu prilikom prepravke produzim krila i elevator...
Elevator sam uradio potpuno nov i produzio ga za nekih mozda 120mm ukupno, sad zavrsavam trup pa cu raditi krila... jedno je citavo a drugo slomljeno pa sam mislio i njih da produzim svaku stranu po 20ak cm... i to onaj dio od kacanja na trup do kraja flapsova jer su istog profila dok se od pocetka elerona pocinju suzavati prema kraju... Sad mene interesuje da li je to uopste dobra ideja s obzirom da imam jak motor koji mi moze dati snage i vise nego dovoljno, samo da stavim vecu elisu... Naravno elevator je istog profila kao i stari o tome sam vodio racuna prilikom kopiranja letvica koje se stavljaju poprecno i odredjuju profil kad se presvuku sa balzom... tako bih i krila uradio samo da dobijem na duzini da bi se ta dodatna tezina malo rasporedila, pa me interesuje tvoje misljenje o tome?

A sto se tice mojih dosadasnjih radova na popravci uradio sam jednu bitnu promjenu a to je da sam nosac stajnog trapa znaci sper debljine 10mm koji je bio pricvrscen na sper 3mm i koji je pukao prilikom pada sad zalijepio na balzu koja mi drzi bateriju tako da ce sad baterija koja ima najvecu tezinu svoju silu prilikom slijetanja prenositi direktno na tockove, sto je plus jer ne trpi konstrukcija modela... Samo je jedno poprecno rebro trupa bilo slomljeno, posto nisam htio da sve raskopam da bih ga izvadio i zamjenio novim odjsekao sam ga i nastavim novim koje sam zalio epoxijem i sada izgleda cvrsce nego ostala... i ostala sam zalio i sve spojeve jer su neki spojevi prilikom udara bilo razdvojeni... Sad mi preostaje da odsjecene djelove pokrijem balzom debljine 2mm, one puknute sam isjekao ravno pa planiram da ih nastavim i na sastavku spojim epoxijem...
Evo slika kako to sve izgleda...
Reply With Quote
Old Sep 20, 2012, 04:11 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Ne znam da li je dobra ideja da produžuješ krila... Onda bi trebalo da produžiš i trup... A to bi već bilo malo veći posao. Dosta stvari si več napravio, ali trebao si malo paziti na težinu. Ne smeš dodati puno težine. To je oK, što model , tj. elektronika to trpi, jer ti je dovoljno jak. Ali čim ti je model teži, a nema ajd da kažemo dovoljnu veličinu, postaće ti pravi projektil. Prilikom sletanja biće brz, jer ako smanjiš brzinu, zbog težine ode u stoling. Ako ga slećeš sa potrebnom brzinom, dovoljno je da naiđeš na džombu od trave i eto ti modela na leđima... Pogledaj kako sam ja prošao za Zero-m
Ja svoje model kad radim ili poravljam, uvek obraćam pažnju da ojačam po koji deo, ali da ne dodam težinu. Tu imaš raznih caka, kako to možeš da postigneš, što naravno zavisi o kom delu se radi. Pogledaj npr. temu na blogu o CAP 580. Trup sam mu popravljao, menjao sam letve, plank, i ojačavao sam ga sa epoxy smolom i staklenom tkaninom, a + težina je bila nekih 40g.!!!
Moja preporuka ti je, da pre nego što uradiš bilo šta, prečešljaj malo forume, raspitaj se...
Reply With Quote
Old Sep 20, 2012, 09:24 AM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Pitao sam ali slabo ko ima iskustva sa tim...
Posto sam vec otpisao taj model kad sam cuo zvuk kad se "prizemljio" odradicu sto sam naumio pa cemo vidjeti sta ce biti, danas sam uzeo veci prop i potisak ce prema ecalc programu biti oko 6500 grama...
Danas trebam plankirati trup pa ce biti slicica mozda veceras, a sutra bih vec trebao poceti krila... Pozdrav i hvala na javljanju
Reply With Quote
Old Sep 21, 2012, 04:19 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Quote:
Originally Posted by dejanxx View Post
Pitao sam ali slabo ko ima iskustva sa tim...
Posto sam vec otpisao taj model kad sam cuo zvuk kad se "prizemljio" odradicu sto sam naumio pa cemo vidjeti sta ce biti, danas sam uzeo veci prop i potisak ce prema ecalc programu biti oko 6500 grama...
Danas trebam plankirati trup pa ce biti slicica mozda veceras, a sutra bih vec trebao poceti krila... Pozdrav i hvala na javljanju
Nemoj da me pogrešno shvatiš, neću da ti pametujem. Ja napišem svoja iskustva ili moje mišljenje, a na tebi je posle da odlučiš da li poslušaš neke ideje, preporuke, ili radiš po svome... I ja znam da budem tvrdoglav, pa da teram po svome. Pa na kraju ipak sve to funkcioniše kako treba
Radi model, a posle postavljaj slike, tekst o modifikacijama... Svi ovi naši postovi znaju da pomognu ljudima...
Reply With Quote
Old Sep 21, 2012, 03:48 PM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
U pravu si tako cu i uraditi, danas nisam imao vremena pa cu sutra zavrsiti plankiranje trupa i poceti krila! odlucio sam definitivno da ih uvecam, pa cu postavljati slike da se vide, a tebi sam Gabore zahvalan na javljanju i cijenim svaki tvoj komentar, upravo zato i postoji forum... Volio bih kad bi se jos neko ukljucio sa komentarima, ali izgleda vise vole da citaju Pozdrav svima
Reply With Quote
Old Sep 21, 2012, 09:01 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
787 Posts
Teme su naravno citane, sto se moze videti i po brojacima poseta. Kao moderator, u stanju sam da vidim strukturu poseta, koja je takva da otprilike na jednog clana RC Groups sajta dolaze 3 do 4 neprijavljena 'gosta'. Oni prirodno ne mogu da komentarisu dok se ne registruju.

Inace samo napred sa 'good work'..
molenjin is offline Find More Posts by molenjin
Reply With Quote
Old Sep 25, 2012, 01:57 PM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Evo mene opet... Pozdrav Miroslave i vidim da se gleda, samo mi je malo "suvoparno" bez komentara ali nema veze, drago mi je da si se i ti javio... Posto za vikend nisam imao puno vremena, pomalo se radilo pa nisam ni pisao... Trup je zavrsen samo jos da isjecem rupe na balzi kroz koju prolazi nosaci prednjih tockova... Mislio sam da ce plankiranje trupa ici mnogo lakse nego sto je na kraju ispalo ali sad kad sam povezao nekoliko stvari i kad bih ponovo to imao da uradim islo bi mnogo brze i preciznije... Ipak mi je ovo prvi susret sa obradom drveta...
Kao pocetnik mnogo sam razmisljao da li uzeti model od balze ili pjene, iako su svi preporucivali pjenu ipak sam uzeo model od balze, jer se po mom misljenju kvalitet i izgled ne mogu ni porediti naravno u korist balze...
Imao sam veliki strah oko popravke jer sam bio siguran da ce kad-tad pasti, ali volim izazove i odabrao sam balzu... Moram naglasiti da takodje uzivam u popravci modela, radujem se svakom izradjenom elementu
Tek sad shvatam rijeci iskusnih modelara da se ovaj hobi ne svodi samo na letenje nego da treba iskusiti i druge cari...
No da se vratim popravci, trup je gotov treba ga samo izsmirglati na spojevima planka od balze, na slikama se vidi da su razmaci malo veci, namjerno sam tako uradio da bih tu mogao naliti epoxu i povezati ih, jeste da malo ruzno izgleda ali kad ga izsmirglami presvucem folijom nece se nista primjetiti...
Evo i nekoliko slika od krila jedno je neosteceno drugo je puklo samo na jednom mjestu a ponovicu da mi je upao u kovit na nekih 70ak metara visine...
Izmedju dva poprecna rebra sam izvadio polkomljene ostatke i ravno osjekao sa ivicom poprecnog rebra da bih tu mogao da nastavim polomljeno drvo...
Na slikama je citavo krilo i drugo sa kojeg sam poskidao polomljeno drvo... Odlucio sam da krilo produzim sa tri poprecna rebra odnosno sa 25 centimetara, to je dio gdje se nalazi flaps, jer od pocetka elerona krilo se pocinje suzavati... Rebra sam precrtao na sper, isjekao ali nisam stigao da izbusim rupe kako bi ih olaksao, to cu sutra stici nadam se, kao i isjeci poprecna rebra i sve polijepiti, tako da mi onda samo ostaje plankiranje krila...
Evo slike a sa narednih radova bice dalji izvjestaji... Pozdrav svima
Reply With Quote
Old Sep 27, 2012, 07:11 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Lepo napreduješ
Ja npr. ( pričamo o modelima od drvene građe) ako lepim nešto od balze, to lepim sa belim lepkom, tj. lepkom za drvo. Epoxy koristim isključivo ako lepim nešto za šper ili na šper... Kad radim plankiranje, isto koristim lepak za drvo...
Reply With Quote
Old Sep 27, 2012, 09:35 AM
Registered User
Joined Jun 2012
31 Posts
Razmisljao sam i o tome ali nisam nasao nekakav razlog za lijepak a epoxy sam imao pa sa njim i radim, posto ti imas vise iskustva bio bih zahvalan ako bi mi rekao...
Lijep pozdrav
Reply With Quote
Reply

Thread Tools