HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Apr 20, 2012, 02:19 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Discussion
Frsky X12D

Ok, inca nu am voie sa divulg prea multe, dar postez aici in premiera cateva specificatii generale, ca probabil nu va citi nimeni, lol

In primul rand, viitoarea statie Frsky NU este ceeace se rumoreste acum pe HK drept 9XR !

0. Dual RF sistem ! Va avea un modul Tx 2,4GHz integrat si un slot modul JR unde puteti adauga ce doriti ca sistem secundar: orice modul JR, FM sau 2.4GHz, un modul de sistem long range 433MHz, sau folosit doar ca gazda (mecanic) pentru receptorul video al unui sistem FPV ! Veti putea selecta din statie care dintre sistemele RF va fi folosit, cel intern sau cel din modul, sau chiar ambele.
1, Numar de canale: 12ch + 6ch (3+3 extensibil)
2, Procesor ARM M4 core (512K FLASH, 128K RAM), cam de 15-20 ori mai puternic decat cel de pe Aurora
3, Display: 212*64 LED back-light LCD; monocrom 16 nuante gri, softul fiiind open, dupa cum veti citi mai jos, sigur vor aparea add-on-uri touch screen destul de repede
4, Iesire audio de casca
5, 32 modele in memorie + SD card (data logger + modele fara numar, fara numar)
6, Sistem RTOS liber / open source / GUI dezvoltat de FrSky
Deci dezvoltatorii third-party vor fi bineveniti, la fel ca la 9X, si FrSky va asigura suport hardware si software. Protocoalele si diagrame vor fi deschise pentru oricine, dar codul sursa numai pentru dezvoltatori selectati de Frsky.

PXX, nou protocol digital FrSky pentru modulele actuale
- Trei moduri selectabile: V8 (non-telemetrie 8ch), D8 (telemetrie 8ch), D16 (telemetrie 16ch)
- Modul D16, adica protocolul PXX propriu zis: va suporta legatura seriala bilaterala Tx→Rx and Rx→Tx transparenta; si in plus fata de actualele moduri suportate (bind, range check, normal, failsafe), va adauga si modul model match.
- PXX/PPM auto detect, adica un modul Futaba incarcat cu firmware PXX, va trece automat pe PPM cand va fi bagat intr-o statie Futaba care nu stie PXX.

PXX inseamna numai si numai un firmware nou, nu va trebui sa cumparati nimic nou! va merge pe toate modulele si receptoarele actuale (care suporta firmware update)

PXX va apare mult mai curand decat statia in sine, este deja in curs de implementare pe 9X, cine urmareste stie deja asta.

Apare in toamna la un pret in jur de 150$.
renatoa is online now Find More Posts by renatoa
Last edited by renatoa; Jan 25, 2013 at 09:43 AM.
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Apr 20, 2012, 02:59 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
120 Posts
Suna bine! Pentru cine are cu adevarat nevoie de 8, 12 sau mai multe canale cu siguranta este o veste excelenta. Daca vine si cu un pret asa cum am fost obisnuiti, sigur va fi un nou succes precum actualul 9x. Sper sa nu fiu tentat sa o schimb pe actuala doar pentru faptul ca a aprut un model mai nou
adioperator is offline Find More Posts by adioperator
Reply With Quote
Old May 13, 2012, 01:40 AM
Registered User
Joined Jan 2012
1 Posts
Suna ca una dintre cele mai sofisticate statii pentru end-user-ul de rand si, probabil, cu un potential mai bun decat Aurora. Incepe sa imi para rau ca m-am grabit sa iau T10C-ul de curand, dar ma mai consolez la idea ca inca mai pot folosi modulele FrSky pe aceasta.
S-auzim numai de bine!
vlgligor is offline Find More Posts by vlgligor
Reply With Quote
Old Oct 05, 2012, 11:36 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Well, pentru cei nerabdatori, nu avem vesti prea bune, ma refer la factorul timp mai ales.
Anul asta vom avea doar un X9D, dotata atat doar cat sa concureze cu 9XR-ul care nici HK vad ca nu se grabeste sa il lanseze.
Ca sa fie dezamagirea si mai mare carcasa va fi imprumutata de la o statie deja existenta, dureaza sa faci un mulaj, si, mai ales, costa...
Ce va fi pozitiv insa este ca toate mecanica va fi de calitate, aproape aceleasi care vor fi la umatoarea.
Rezultatul va fi oricum ceva superior 9X cu Frsky modata in regimul pe genunchi. Sper pretul sa fie tot acolo, adica pe la 100$, cat este un 9X coaja plus sistemul RF Frsky aferent.
Cine vrea mai mult, mai are timp sa stranga niste banuti pana in primavara pentru X12D, iar ce va primi sper sa fie pe masura asteptarilor
Reply With Quote
Old Nov 13, 2012, 02:48 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Prima poza a statiei X9D. Nimic special, este o carcasa JR refolosita, un mulaj nou costa mult si se face greu, asa cum am scris mai sus.
Carcasa este luata de la JR, cu care Frsky colaboreaza, facandu-le telemetria. Daca si mecanica e de JR, atunci avem o statie de care nu vad de ce ne-am plange... chit ca arata cam batranicioasa. Cine vrea look modern, sa stranga bani pentru X12D in primavara
Si va fi un JR la pretz Frsky cu soft open !
Reply With Quote
Old Nov 19, 2012, 07:59 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
120 Posts
Actualele receptoare FrSky vor fi compatibile cu acesta statie ?
Reply With Quote
Old Nov 19, 2012, 08:11 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Da, cele two way.
Fara telemetrie e vorba sa nu mai fie suportat, decat daca ai modul JR fara, si il schimbi in spate.
Reply With Quote
Old Nov 20, 2012, 03:59 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
120 Posts
Excelent! Acum ramane sa vedem pretul si partea hardware
Reply With Quote
Old Nov 20, 2012, 04:15 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Am preorder 10 bucati, chiar fara sa stiu pretul final
Dar il dau de la mine din burta cam in jur de 100-120$.
Reply With Quote
Old Nov 25, 2012, 12:42 PM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Si primele ecrane de Open9XD

logo-ul:

mai multe, precum si evolutia implementarii, pe forumul open9x
Reply With Quote
Old Nov 26, 2012, 01:24 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
120 Posts
Inca nu vad ecranele cu telemetrie, dar sunt convins ca exista
Reply With Quote
Old Nov 26, 2012, 01:42 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Pai munca acum este mai mult la redesenare ecrane, pentru ca X9D este mai wide decat 9X, 212 pixeli fata de 128, 1/3 mai mult spatiu.
Plus ca are 16 nuante de gri, se poate face o grafica mai cat de cat...
Reply With Quote
Old Nov 26, 2012, 08:13 AM
Registered User
Joined Jul 2012
20 Posts
si cand putem sa ne bucuram de ea
am uitat sa mentionez eu sunt Stelu82
MecanicMan is offline Find More Posts by MecanicMan
Last edited by MecanicMan; Nov 27, 2012 at 11:20 AM.
Reply With Quote
Old Nov 27, 2012, 12:22 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Nu sub brad, asta e cam sigur...
Ma refer la X9D, cea mare in primavara.
Reply With Quote
Old Jan 05, 2013, 05:51 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,230 Posts
Ultimele actualizari imping aparitia X9D catre martie.
Eu sper sa primesc un prototip din a doua serie, doar electronica, fara carcasa, pana in 10 februarie cand intra chinezii in festivalul lor de primavara 8-16 februarie.
Last edited by renatoa; Jan 24, 2013 at 11:07 AM.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools