HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Mar 31, 2012, 03:58 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts
Build Log
Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli

Evo prvog ozbiljno modela za mene, kojeg ću sam odraditi od početka, do kraja...
Kako piše i u naslovu, radi se o WWII scale modelu Ju-87 Stuka. Razmah krija je 100", znači 2560mm, dužina trupa je 77", znači 1971.20mm...
"Short kit" i neke delove je uzeo Mirče, još jesenas. Pošto on ima trenutno tri projekta u izradi, ovog modela nije ni počeo da radi. Ja sam merkao jednu manju Stuku još prošle godine na jednom RC okupljanju. Već i onda mi se sviđao model.
Iz priče u priču, mi se dogovorimo da ja uzmem od njega model

Evo šta sam imao u toj kutiji

- planove na 4 velika lista
- potrebna rebara od šper ploče
- kapotaž
- "suknje" za točkove
- poklopac kabine
- točkovi prednji i zadnji od proizvođača Robart

Interesantno je da Robart pravi za svaki WWII model posebno točkove od veličine i težine zavisno.
flyer77 is offline Find More Posts by flyer77
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Mar 31, 2012, 03:59 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts
Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli - planovi

Evo kako su planovi nacrtani

krila i horizontalac:

trup i vertikalac

i osnovni podaci

Plan je jako detaljno odrađen, nacrtan, vredi svaki dolar. Jedina mana je što mora sve da se preračuna, ali to i nije strašno. već san naučio neke osnovne mere napamet

Gledao sam planove, ali i pričali smo o tome sa Mirčetom, da možda ne bi bilo loše da krilo tako napravim da se skidaju. To će bi bilo tako rešeno, da krilo imati centroplan, i šta se ušrafljuju i točkovi, a ostatak krila, uške, ću moći da skidam. E sad, pošto zbog oblika krila ne može da stane okrugli, cevasti bajonet, iz USA je naručen pljosnati. Tako da, o tom potom...

Drugar ima stolarsku radnju, pa sam mu dao mere od ramenjače da ih lepo iseče na meru od čamovine.
Reply With Quote
Old Apr 10, 2012, 07:42 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts
Junkers Ju-87 Stuka - 100" - Nick Ziroli - krilo

Znači, počelo je...
Postavio sam na sto plan od desnog krila i prekrio sam ga sa providnom folijom

Poređao sam potrebne delove

Donju ramenjaču, i letvicu od balze, koje će da vodi zednje delove rebara, zbog vitoperenja krila, zakucao sam za radnu površinu

Iako je već bilo kasno, poređao sam rebara, da vidim kako sve to izgleda ( još nisam ih zalepio )

Kako sam već pisao, plan je nacrtan tako, da je krilo od jednog dela, a ja ću napraviti da se razmontiraju krila na dve strane...
Postavio sam i dva poprečna rebra, što bi trebalo da fiksiraju obe strane krila, da vidim gde treba da se odseku. Na prva tri rebara u krilima, trebalo bi da prolaze i poprečna rebra, čak i mesto im je isečeno

Prvo sam mislio da ih odsečem, a parče ipak ubacim, da služi kao ojačanje. Možda bi bilo bolje da to uradim samo na zadnjoj strani rebara, jer na prednju stranu svakako treba da napravim "kutiju" gde će da uklizi bajonet.
Reply With Quote
Old Apr 13, 2012, 08:55 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Ovih dana zalepio sam donju ramenjaču...

...a sutradan zalepio sam i gornju...

...juče sam zalepio letvicu što spaja prednje strane rebara

Dok se sušio lepak, gledao sam ostatak delova, što sam dobio u kitu, što je ucrtan i na plan i treba da se ulepi između rebara

Ove dve pločice od balze, treba da se ulepe ovde:

Ja sam okretao te parčade, ali nikako neće da legnu kako treba

Gledao sam plan i slike neke sa stranih foruma, ali nigde nisam jasno video, da li treba ono zadnje rebro, koje dolazi do centroplana da stoji malo iskošeno ?! Pošto se tu "lomi" krilo, vrlo moguće da ću morati izvaditi ono rebro i namestiti u neko određenom uglu Kad stignem kući, sastaviću i konstrukciju centroplana, pa da vidim šta se dešava...
Reply With Quote
Old Apr 16, 2012, 03:25 PM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Planove sam polepio po zidovima da bih imao uvek sve pred očima

U subotu sam pregledao još jednom delove, i primetio sam da fale 5 rebara iz gornjeg dela trupa

Na sreću, delovi su jednostavnog oblika, bez problema mogu da ih isečem.
Juče sam opet gledao RC Scale Bulider i definitivno ostajem pri rešenju krila od tri dela. Tamo je jedan lik koristio isto Robartove stajne trapove, kao i takvu, pljosnatu ramenjaču što mi je Mirče poručio. Sad bi trebalo da sastavim centralni deo krila, da vidim kakvu modifikaciju treba da napravim kod spoja centroplana sa krilom... A razmišljao sam i o ojačanju/dupliranju rebra br.6, koji će biti prvo rebro na uškama.
Danas isekao sam i nalepio sam letvu od 3mm balze, što dolazi iza napadne ivice, na šta će da nalegne plank

Posle sam sastavio prednji deo trupa, da vidim kako to stoji, i isekao sam letvu od balze što ide sa obe strane, skoro preko cele dužine trupa

Reply With Quote
Old Apr 24, 2012, 07:06 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

U subotu spakovao sam centroplan u auto, i svratio do Novog Sada u Kombinat. Uz šolju kafice, sa Mirčetom smo pogledali šta da budu sledeći koraci izrade...
Kako sam već i pisao, u svakom slučaju ostajem pri rešenju da se skidaju uške krila sa centroplana. Tu smo brzo odlučili da prvo rebro bude od špera 3mm, te da rebro od balze izvadim i da ga isečem od topolovog špera...
Druga tema je bila, kako da rešim stajni trap, tj. kako da napravim ojačanja ili ležišta za stajne trapove. I tu se jasno primećuje Mirčetovo iskustvo jer je vrlo brzo našao odgovor na pitanje...
Bilo je tu još dosta pitanja sa moje strane, a da nisam našao odgovore po netu...

Zbog ukupne težine modela, već na početku nije loše da se olakšaju neki delovi. Tako je i sa rebrima centroplana. Prvo sam obeležio gde treba da budu ti otvori...

... pa sam ih izbušio

Pažljivo, bez velikih oštećenja, uspeo sam da izvadim prvo rebro uške

Na parče špera precrtao sam rebro, sa potrebnom modifikacijom

Reply With Quote
Old May 18, 2012, 02:53 PM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts
Isekao sam rebra od špera, što dolaze kao zamena prvih rebara uške što su od balze

Još ga nisam zalepio, ovih dana treba da dobijem bajonet. Dok nije zaepljen, biće mi lakše da napravim otvor za bajonet

Last edited by flyer77; May 23, 2012 at 08:16 AM.
Reply With Quote
Old May 23, 2012, 08:15 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Pošto mi je Mirče doneo bajonete iz USA, mogu polako dalje da razmišljam o rešavanju krila...
Bajoneti su pljosnati, od aluminijuma, a pravi ih firma SIG

Sa četri rebara, sastavio sam centroplan da vidim koliko mesta zauzima bajonet

U centroplanu treba da isečem rebro br.4 i br.5 jer preko njih treba da prelazi kućište u šta uklizi bajonet

Kod uški, drugi, da kažemo klizni deo bajoneta prolazi preko rebra br.6 pa će da ide do br.8

Tu još moram izmeriti ugao kako treba da se postavi...
Ako sam već kod centroplana, na planu sam postavio rebro br.5 što je i nacrtano, i označio sam ugao stajnog trapa

Isekao sam parče balze, da vidim kako treba da stoji podloga, ploča, na šta treba da našrafim stajni trap

Ploču za stajni trap ću napraviti od 6mm debelog špera. Rebra br.2,3 i 4 treba da presečem, pa posle da nalepim nazad isečene parčade, s tim da ću ih skratiti za debljinu špera (au, ovo sam baš objasnio )
Reply With Quote
Old May 23, 2012, 04:03 PM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Danas počeo sam sa sastavljanjem i lepljenjem centroplana. Prvo sam ulepio rebara br.1, a malo kasnije i br.2.

Stalno sam proveravao uglove, da se nešto ne pomeri

Reply With Quote
Old May 24, 2012, 05:14 PM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Radove sam nastavljao na uški. Proverio sam visine rebara da bih mogao lepo da plankiram. Na tri mesta sam trebao dodavati tanak sloj od balze

Ulepio sam i prvo, tj. rebro br.6 i isto sam morao da ga malo korigujem

Dok se sušio lepak, nastavio sam sa lepljenjem centroplana. Prvo sam isekao ramenjače, njih ću još morati malo obraditi zbog spojeva koje će biti pod uglom

Ulepio sam i zadnje rebara na centroplanu, tj. rebra br.5 ( rebara br. 3 i 4 nisu još ulepljene )

Dotle se osušio lepak na rebrima i mogao sam da ih ošmirglam, kao i višak balze što sam nalepio sa prednje strane rebara. Pomoću lenjira, stalno sam proveravao da ne bih preterao sa šmirglanjem

Reply With Quote
Old May 28, 2012, 07:17 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Preko vikenda nisam puno radio na modelu, ali evo dokle sam stigao...
Isekao sam polurebro za ojačanje rebra W8, što sam i ulepio

Dok se sušio lepak, isekao sam balzu da bih mogao napraviti kutije kod ramenjače. I njih sam polako polepio i na kraju obradio

Na centroplanu ulepio sam horizontalnu donju i gornju ramenjaču i isekao sam ploču, ojačanje što će da drži stajni trap

Reply With Quote
Old May 29, 2012, 03:58 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Šper sam isekao na meru, i unutrašnju ivicu sam ošmirglao pod potrenim uglom da se lepo nalegne na rebro u korenu

Za svaki slučaj proverio sam još jednom ugao, pomoću stajnog trapa

Proverio sam mere i sa druge strane, i pošto su u milimetar isti (ne bi valjao da ima razlike), precrtao sam ga

Sa električnom testericom nisam se puno mučio

Obradio sam i drugu ploču, a posle sam ih ulepio

Mislim da nisam još napisao, za ova ojačanja koristio sam šper ploču od 6mm.
Isekao sam i zalepio sam male ploče od 3mm špera za kutiju što ide između rebara W8 i W9

Reply With Quote
Old May 30, 2012, 04:16 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Sa balzom 2.5mm debljine, isplankirao sam gornji deo desne uške, od ramenjače do napadne ivice

Reply With Quote
Old May 30, 2012, 04:15 PM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Nacrtao sam gde treba da dođe ležište stajnog trapa, kao i rebro W4

Sa štipaljka postavio sam stajnio trap, da vidim kako mogu rešiti stezanje istih

Tu sam razmišljao kakav bi bilo najboli položaj ležišta, zbog dostupnosti. Ako okrenem tako da bude prema rebru W3 ili prema nazad, prilaz sa imbus ključem je baš zeznuto

Najbolja varijanta je da glava šrafa gleda prema rebru W5 (nisam slilkao :sljus). Na tom rebru mogu napraviti mali otvor gde ću imati pristup tom šrafu.
Ležište svakako treba da našrafim preko šper ploče sa šrafovima 4x16, a sa druge strane sam mislio staviti ploču od balze, u šta mogu sa ulepim matice M4 sa kandžama, ili kako se već zovu

Između rebara W4 i W5 sa donje strane centroplana napraviću mala vratanca, pa ću imati pristup i šrafovima što drže ležište stajnog trapa...

Predlozi, kritike su dobrodošle.
Reply With Quote
Old Jun 01, 2012, 05:22 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
305 Posts

Od 12mm debele balze isekao sam letve sa čime sam ojačao koren šper ploče na šta dolazi stajni trap

Reply With Quote
Reply

Thread Tools