HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Apr 25, 2012, 04:10 PM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
15,495 Posts
Incepi sa zbori fara OSD, parerea mea.
Ajunge un studiu de 5 minute al harti din satelit a zonei ca sa iti fixezi mental repere de orientare.
Nu vei zbura peste 1km o perioada.
Nu te transforma (si tu ) intr-un obsedat ai incarcarii avionului cu tehnica de asistare pilotaj si recuperare in caz de oaresce...

Iar cand va fi sa fie, un remzibi facut in tara este cam cea mai buna optiune pentru inceput.
renatoa is offline Find More Posts by renatoa
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Apr 26, 2012, 02:26 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
130 Posts
Ma gandem sa zbor fara OSD dar in acelasi timp consider ca e mai sigur sa-l am. Voi studia bine zona, oricum pe unde zbor imi sunt locatii cunoscute. Probabil o sa-mi iau doar un Super Simple Mini OSD pentru a monitoriza voltajul pack-ului de propulsie.
In privinta incarcaturii pe avion, deocamdata voi folosi Bloggie in continoare pana cand voi strange bani pentru a alta camera mai usoara in genul celei produse de Foxtech, poate chiar ea daca va fi apreciata.
adioperator is offline Find More Posts by adioperator
Reply With Quote
Old Apr 26, 2012, 09:02 AM
FPV addicted
futurebreeze's Avatar
Romania, Bucharest
Joined Jul 2010
423 Posts
Iti dau eu o idee cum sa monitorizezi voltajul simplu: pune un lipo buzzer din ala undeva pe langa microfonul vTX-ului sau in orice alta parte sa il auda acesta. La sol vei auzi in casti cand este gata bateria. Si nici nu este nevoie sa astepti sa piuie continuu (cand deja s-ar putea sa fie destul de tarziu) ci o sa auzi piuieli scurte cand ii dai blana la motor.Asta merge pentru distante mici de la care poti reveni la baza fara prea mult motor sau fara sa seci bateria de tot.
futurebreeze is offline Find More Posts by futurebreeze
Reply With Quote
Old Apr 26, 2012, 09:04 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
15,495 Posts
Sau iti tragi RC Frsky

Iti pot aduce eu un super simple la RR, la mine strange praf.
Reply With Quote
Old Apr 26, 2012, 11:41 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
130 Posts
@futurebreeze, am luat in considerare solutia asta, am un LiPo buzzer ce strane praf.

@Renato, multumesc pentru amabilitate, din pacate si anul asta voi admira de la distanta festivalul RR
Va veni si vremea unui modul FrSky, acum sunt nerabdator sa intru pe taramul FPV
Reply With Quote
Old May 22, 2012, 08:55 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
130 Posts
Am primit sistemul 5.8 Ghz 200mw. Ma asteptam sa fie mai mare ca dimensiuni, cel putin receptorul. Am facut cateva teste prin casa si merge bine. Am pus mufe servo pentru a-l cupla cu Bloggie pentru semnalul video si audio. La parte de audio am senzatia ca se aude cam incet, totusi tinand cont de faptul ca microfonul de afla incorporat in modulul de transmisie am cuplat si iesirea audio de pe camera pentru a fu sunetul mai puternic.
Am achizitionat si o placa de captura USB pentru a folosi laptopul pe post de monitor respectiv DVR. La primele zboruri voi face testele de distanta in limita vizibilitatii urmand sa vad calitatea semnalului video.
Reply With Quote
Old May 22, 2012, 10:02 AM
FPV addicted
futurebreeze's Avatar
Romania, Bucharest
Joined Jul 2010
423 Posts
Este normal cu sunetul mai incet, ai un semireglabil sa mai ajustezi dar o sa vezi ca in timp ce zbori este mai bine sa ai sunetul mai incet si ca o sa fie suficient. Cand planezi o sa auzi chiar si caraitul servourilor.
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 11:42 AM
Cealapa
Joined Nov 2010
69 Posts
Achizitie system fpv

Bine v-am gasit !

Am citit forum dupa forum, dar tot sunt indecis in legatura cu achizitionarea unui system fpv.
N-as vrea sa dau banii aiurea pe un sistem care se poate dovedi inutil in cazul meu.
Momentan nu ma intereseaza prea mult long range, poate doar medium.
Am un tricopter si radio Spektrum 2.4 Ghz, radio pe care nu am de gand sa-l schimb prea curand.
Am vazut ca foarte multi se orienteaza pe 5.8 Ghz.
Ma descurajeaza un singur aspect la aceasta frecventa si anume ..pierderea de semnal intre obstacole.
Intentionez sa filmez pentru niste cluburi din care fac parte (offroad ) si in multe cazuri, pistele de trial sunt in zone cu diverse obstacole ( vegetatie, utilaje..etc.).
Am gasit niste sisteme interesante in 1.3 Ghz , dar inteleg se cam cearta cu GPS-ul.
Intentionez sa montez autopilot cu gps si return home.
Am vazut si discutiile despre anumite filtre.
Nu vreau sa ma apuc de mesterit, sa desfac si sa modific antene...
Ca si range..cred ca mi-ar fi suficient pentru inceput 1,5 - 2 km.
Mi-au atras atentia sistemele de pe readymaderc si bevrc in special cele 1.3 Ghz intre 300 si 800.
Sunt unele configuratii gen 1.3 Ghz 300 + antena patch de 8 cu sau fara filtru ( care inteleg ca e necesar ).
A mai cumparat cineva de la cei doi furnizori , sunt seriosi ?
Eram la 2 pasi sa cumpar aseara un sistem la ghici, dar am pus frana si am zis ca o parere in plus nu ar strica, inainte de a face o prostie.
Orice sugstie e binevenita.
Multumesc anticipat.
Cosrxn is offline Find More Posts by Cosrxn
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 12:05 PM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
15,495 Posts
Ok, dupa cum ai inceput cu hotarare sa nu schimbi Spektrumul, va fi simplu, te va schimba el pe tine
Mai ales cu video in 1.xG, mai ales la distantele care nu le ai pe un multicopter.
Nu ii dau configuratiei asteia nici 500m, succese !
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 12:37 PM
FPV addicted
futurebreeze's Avatar
Romania, Bucharest
Joined Jul 2010
423 Posts
Ai citit foarte mult ce zic FPV-istii din US si te-ai blocat pe 900mhz, 1.x Ghz. Ca se propaga mai bine fiind o frecventa inferioara lui 5.8ghz da, este adevarat insa daca zbori in Romania (sau nu?) in benzile astea este telefonia mobila si este si mai rau decat faptul ca frecventele inalte nu se propaga prea bine. Americanii nu au problema asta, la ei telefonia este mai sus. Deci fa cum zice Renato .
Succes!
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 01:46 PM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
15,495 Posts
Eu i-am zis cum sa NU faca, dar nici nu i-am dat o solutie...
Daca va zbura cu obstacole, chiar are o problema, intr-adevar 5.8GHz pica.
Alternative ?
Ar fi o solutie... sa zbori destul de inalt ca sa fii deasupra oricarui obstacol.
Cum stai cu pilotarea tricopterului?
Am inceput si eu cu asa ceva, si n-as zice ca e chiar ideal pentru initiere in fpv...
Asa ceva vrei sa faci ?

Tarifa Skies. Tricopter Mk2 (1 min 29 sec)
Last edited by renatoa; Jun 13, 2012 at 01:56 PM.
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 02:16 PM
Registered User
Romania, Bucuresti, Bucharest
Joined Dec 2010
69 Posts
Quote:
Originally Posted by Artelian View Post
Bine v-am gasit !

Am citit forum dupa forum, dar tot sunt indecis in legatura cu achizitionarea unui system fpv.
N-as vrea sa dau banii aiurea pe un sistem care se poate dovedi inutil in cazul meu.
Momentan nu ma intereseaza prea mult long range, poate doar medium.
Am un tricopter si radio Spektrum 2.4 Ghz, radio pe care nu am de gand sa-l schimb prea curand.
Am vazut ca foarte multi se orienteaza pe 5.8 Ghz.
Ma descurajeaza un singur aspect la aceasta frecventa si anume ..pierderea de semnal intre obstacole.
Intentionez sa filmez pentru niste cluburi din care fac parte (offroad ) si in multe cazuri, pistele de trial sunt in zone cu diverse obstacole ( vegetatie, utilaje..etc.).
Am gasit niste sisteme interesante in 1.3 Ghz , dar inteleg se cam cearta cu GPS-ul.
Intentionez sa montez autopilot cu gps si return home.
Am vazut si discutiile despre anumite filtre.
Nu vreau sa ma apuc de mesterit, sa desfac si sa modific antene...
Ca si range..cred ca mi-ar fi suficient pentru inceput 1,5 - 2 km.
Mi-au atras atentia sistemele de pe readymaderc si bevrc in special cele 1.3 Ghz intre 300 si 800.
Sunt unele configuratii gen 1.3 Ghz 300 + antena patch de 8 cu sau fara filtru ( care inteleg ca e necesar ).
A mai cumparat cineva de la cei doi furnizori , sunt seriosi ?
Eram la 2 pasi sa cumpar aseara un sistem la ghici, dar am pus frana si am zis ca o parere in plus nu ar strica, inainte de a face o prostie.
Orice sugstie e binevenita.
Multumesc anticipat.

Daca vrei sa ramai musai pe Spectrum, in afara de 5.8ghz nu vad alta solutie.
Intradevar 5.8 pica la obstacole si pica bine, dar...o sa vezi ca si 900 pica si 1,2 pica si 2,4 pica. Depinde de obstacol. Daca te bagi dupa un bloc deja nu mai conteaza ca e 5.8 sau 900 pt ca oricum pica. Iti va pica si controlul chiar daca e in 433 sau in 2.4. Poate 35mhz sa fie mai norocos. La ce fel de obstacole te referi? Fi mai explicit ca sa te putem ajuta cu o solutie.
costi_n is offline Find More Posts by costi_n
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 02:24 PM
Cealapa
Joined Nov 2010
69 Posts
Mai exact..sa inteleg ca ma directionati spre 5.8 Ghz ?
Poate in viitor voi schimba Spektrum cu altceva, insa acum nu reusesc sa inlocuiesc totul.
Daca iau 5.8 ..ajung 200mW , sau ma bag la ceva mai puternic + patch antenna ?
Poate ceva asemanator http://www.bevrc.com/immersionrc-600...-set_p322.html ?
As vrea sa dau comanda in seara asta daca ajung la o concluzie.
Imi cer scuze ca va bat la cap , cu mai mult sau mai putin aceeasi tema are s-a tot discutat.
Insa pana acum nu am gasit exemple concrete de pachete stock puse pe tricopter si care sa faca ce am eu nevoie.
Nu stiu sigur..dar probabil si 500 m or fi suficienti pentru ce vreau sa fac la inceput.
Dupa ce prind experienta in acest domeniu, mai vedem ce si cum.
Inca odata va multumesc pentru raspunsurile prompte.

Edit.
Am scris peste voi.
Da..ceea ce vad in filmatul anterior este ok. Mai mult de atat nu as cere.
Va pun ultimul meu video din tricopter, sa vedeti ca si exemplu..una din locatiile in care se intampla sa filmez mai des.
Am nevoie de un sistem care sa nu piarda semnal printre copaci, sau macar daca ma ridic mai sus si ma indepartez putin sa pastrez controlul.

Raduno Jokeristi 2012 (3 min 9 sec)

Un alt exemplu ..in pista de trial unde se mai folosesc statii radio Cb pe 4x4 , Vreau sa acopar toata pista, fara sa pierd controlul din cauza unui damb, vehicul sau frecventa de la alte aparate radio cb.

4zampeoffroad - CAGNO MOTOR STORY 2012 (7 min 1 sec)
Cosrxn is offline Find More Posts by Cosrxn
Last edited by Cosrxn; Jun 13, 2012 at 02:33 PM.
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 03:10 PM
Registered User
Romania, Bucuresti, Bucharest
Joined Dec 2010
69 Posts
Pentru un maxim de 1km poti merge linistit pe 5,8ghz cu antene circulare. CL si SWP.
Cat despre sistemele de 600mw nu le-as recomanda pt ca au receptoarele mai insensibile decat la sistemele de 200mw sky-fr. Adica cu un sistem immersionrc de 600mw o sa ai acelasi range ca la un sky-fr de 200mw. Cand vrei sa depasesti 1km ca sa ai video bun va trebui sa optezi pentru un helix la receptie. Recomandarea mea e sa mergi pe 5.8g 200mw.
costi_n is offline Find More Posts by costi_n
Reply With Quote
Old Jun 13, 2012, 03:17 PM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
15,495 Posts
In primul rand care e graba asta asa mare ?
In al doilea rand nu lua immersion, prietenii stiu de ce

Nu in ultimul rand, cei cu sfaturile de mai sus sunt detinatorii recordului mondial actual la 5.8Ghz, cu 18km
Si o sa iti spuna ca un 5.8GHz bun bun nu se face cu antene stoc !

Esti localizat in RO? Ca poate ne cuplam sa mai luam ceva de la bev, si daca astrangem de 200$, avem free shipping.

Fiindca presimt ca o sa mai intrebi odata ce sa iei, as zice asa:
http://www.bevrc.com/bev-58g-400mw-p...-fpv_p321.html
Antene:
http://www.bevrc.com/bev-58g-cloverl...psma_p310.html

$131, si de restul pana la 200$ mai punem noi. Repet, daca esti in RO...

Cu echipamentul asta faci fata cu brio la o situatie gen offroad filmul 2, daca ai grija sa te amplasezi cumva pe o inaltime sa ai LOS permanent cu copterul.

In padure... va cam trebui sa il urmaresti, vegetatia (si burtile pline de bere ) sunt "prieteni" de baza in GHz...
Last edited by renatoa; Jun 13, 2012 at 03:23 PM.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools