HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Apr 04, 2011, 01:07 PM
Suspended Account
Bucharest, ROMANIA
Joined Mar 2010
835 Posts
Discussion
FPV stuff pentru incepatori

Cine imi poate recomanda o solutie completa pentru FPV, sa zicem ceva mid-level care sa poata produce imagini cat de cat decente la un pret rezonabil?
Gerula is offline Find More Posts by Gerula
Reply With Quote  (Disabled)
Sign up now
to remove ads between posts
Old Apr 05, 2011, 01:50 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,670 Posts
Mai multe detalii, te rog, prea vag.
Distanta maxima dorita, banda RC, buget maxim.
renatoa is online now Find More Posts by renatoa
Reply With Quote
Old Apr 05, 2011, 02:48 AM
Suspended Account
Bucharest, ROMANIA
Joined Mar 2010
835 Posts
Orice alta banda in afara de 2.4 Ghz

Distanta maxima cat mai mare. De buget n-am idee, il adaptez in functie de situatie (bine, nu mii de euro )
Old Apr 05, 2011, 04:49 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,670 Posts
Ok, daca mergi pe RC in 2.4GHz, in primul rand e recomandabil sa schimbi sistemul.
Spektrum este ultimul sistem din lume pe care sa il vrei utilizat pentru FPV.
Reply With Quote
Old Apr 05, 2011, 07:41 AM
Suspended Account
Bucharest, ROMANIA
Joined Mar 2010
835 Posts
Sa trecem peste asta Eventual poate facem un topic in care sa intoarcem pe toate fetele diversele sisteme disponibile la ora actuala, aici sigur n-o sa ne incurce diversi moderatori cu interese de o parte sau de cealalta, ca pe alte forumuri.

Pentru sisteme RC 2.4Ghz in general, exista variantele "populare" de FPV in 900Mhz si in 5.8Ghz.

La Hk o saracie de-asta http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=11976 e 50$, dar banuiesc ca face cat dai pe ea.

M-ar interesa ceva solutii care nici sa nu coste luna de pe cer, nici sa nu zici ca-s de la Pif Gadget .
Old Apr 14, 2011, 04:26 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
122 Posts
Quote:
Originally Posted by RENATOA View Post
Ok, daca mergi pe RC in 2.4GHz, in primul rand e recomandabil sa schimbi sistemul.
Spektrum este ultimul sistem din lume pe care sa il vrei utilizat pentru FPV.
Sa inteleg ca in minunata lume a FPV-ului 2.4 Ghz nu se intelege deloc cu sistemele RCde 2.4? Ce anume se intampla, interferente, bruiaje ? Deocamdata ocazional fac doar filmari aeriene si nu ma voi apuca prea curand de FPV, intreb doar pentru cultura mea generala
adioperator is offline Find More Posts by adioperator
Reply With Quote
Old Apr 14, 2011, 05:06 AM
Registered User
protheus123's Avatar
Romania
Joined Dec 2010
55 Posts
Daca cineva canta o melodie la o trompeta langa urechea ta si altul tot cu trompeta canta alta melodie in timp ce se indeparteaza de tine, pana la ce distanta mai auzi ce canta cel care pleaca?
protheus123 is offline Find More Posts by protheus123
Reply With Quote
Old Apr 14, 2011, 05:20 AM
Registered User
adioperator's Avatar
Joined May 2010
122 Posts
Ahaaa, am priceput. Practic scade foarte mult raza de actiune a unuia dintre sisteme.
adioperator is offline Find More Posts by adioperator
Reply With Quote
Old Apr 14, 2011, 06:02 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,670 Posts
Quote:
Originally Posted by Gerula View Post
Sa trecem peste asta Eventual poate facem un topic in care sa intoarcem pe toate fetele diversele sisteme disponibile la ora actuala, aici sigur n-o sa ne incurce diversi moderatori cu interese de o parte sau de cealalta, ca pe alte forumuri.

Pentru sisteme RC 2.4Ghz in general, exista variantele "populare" de FPV in 900Mhz si in 5.8Ghz.

La Hk o saracie de-asta http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...dProduct=11976 e 50$, dar banuiesc ca face cat dai pe ea.

M-ar interesa ceva solutii care nici sa nu coste luna de pe cer, nici sa nu zici ca-s de la Pif Gadget .
Uitasem de asta, ok, sa detaliem putin:

O camera cat se poate de decenta, la nivelul celor care magazinele de FPV le vand dublu:
http://www.securitycamera2000.com/pr...-Security.html

Sisteme de downlink, sunt prea multe de povestit, revin pe seara cu roman, posibil foileton... cateva pro si contre pe scurt:
- cele de 1.3GHz ar avea teoretic potential de range maxim, doar ca... armonica a doua de la 1.3GHz da si ea in RC-ul 2.4, si mai da si in GPS-ul OSD-ului, care merge pe 1575MHz; nu se gasesc antene de-a gata, si in general implica mult hacking ca sa faci sa mearga bine un sistem in 1.3G

- cele in 5.8G au cea mai noua tehnologie, si pe chestia asta ofera cea mai buna imagine, plus ca, fiind mult deasupra GPS si RC nu interfereaza cu niciuna. Dezavantajul vine de la fizica: la aceasi putere, distanta este de 4 ori mai mica, si nici aici nu prea se gasesc antene prea grozave, plus ca dimensiunile sunt crtice la zecime de mm, deci si facutul singur e o aventura. Daca te simti bine in 1.5-2 km, atunci 5.8GHz este pentru cei care nu au chef / stiinta sa tinichigeasca deloc

Daca chiar sunteti pusi pe duca... atunci inca odata, schimbati RC-ul ! Recordurile actuale de peste 20km sunt toate cu video in 2.4GHz, punct !
De ce... episodul urmator.
Reply With Quote
Old Apr 14, 2011, 06:49 AM
Registered User
protheus123's Avatar
Romania
Joined Dec 2010
55 Posts
Quote:
Originally Posted by adioperator View Post
Ahaaa, am priceput. Practic scade foarte mult raza de actiune a unuia dintre sisteme.
Da, numai ca la sol, poti departa cat vrei receptorul video de emitatorul RC, dar la bordul avionului, emitatorul video e la cativa cm de receptorul RC, ceea ce inseamna ca imaginea s-ar putea sa fie inca buna cand vei iesi din raza de control RC, ca sa poti sa vezi bine cum vine Mama Terra spre avion .
Oricum, daca patesti asa ceva , fata cred ca va exprima ceva de genul pe toata durata drumului in jos.
Reply With Quote
Old Apr 14, 2011, 10:00 AM
Suspended Account
Bucharest, ROMANIA
Joined Mar 2010
835 Posts
Quote:
Originally Posted by RENATOA View Post
Daca chiar sunteti pusi pe duca... atunci inca odata, schimbati RC-ul ! Recordurile actuale de peste 20km sunt toate cu video in 2.4GHz, punct !
De ce... episodul urmator.
Am si RC FM, nu asta e problema.

Dar sistemele FPV in 900Mhz nu-s o solutie buna pentru cei cu radio in 2.4?
Old Apr 18, 2011, 08:53 PM
Registered User
Joined Mar 2011
21 Posts
I can not recognize the language,don't understand wut you guys are talking about..
beast DJ is offline Find More Posts by beast DJ
Reply With Quote
Old Apr 19, 2011, 02:32 AM
Registered User
protheus123's Avatar
Romania
Joined Dec 2010
55 Posts
Neither do I, but I'm typing random things to make them believe I know what they are talking about.
Reply With Quote
Old Apr 19, 2011, 03:49 AM
Registered User
Romania, Dolj, Craiova
Joined Sep 2007
14,670 Posts
Lol, cineva s-a ratacit pe aici

Ok, sa continuam povestea, ca sa vedem de ce in gama asta, in jurul a 1GHz, desi are potential, e greu sa obti rezultate bune.
Pentru asta, ar trebui intai demolat mitul ca cineva produce echipamente "pentru FPV"... piata este asa minuscula, ca pur si simplu nu exista la nivelele unde se face productia de masa. Iar realizarea manufacturala custom serie mica, de regula cam tripleaza pretul componentelor.
De exemplu, productia ochelarilor Fatshark, inseamna un om, canadianul cu "dizainul", l-am cunoscut acum 2 ani in Franta, si productia, de cateva sute bucati pe an, realizata de o familie chineza, intr-un apartament
Pasul urmator ar fi de aflat ce producator major dintr-o industrie alternativa, ar avea echipamente in banda asta. Raspuns: nici unul ! Decat chinezii din industria de supraveghere video. De ce oare ? Fiindca banda nu prezinta nici un interes comercial pentru productie de masa ! Sa detaliem asta, aruncand o privire la utilizarea acestei benzi:

- 900MHz: in Europa este interzisa, fiind alocata GPS-ului. In US este o mica fereastra in jurul 915MHz, pentru aplicatii industriale/stiintific/medicina (ISM) De aici provin design-urile celor cateva echipamente bune de Tx-Rx care unii le folosesc in FPV. Desi ele au 4 canale, doar primul e legal in USA, celelalte (1010-1040-1080) nu. In EU niciunul, si chiar daca ne-am baga picioarele in ele de reglementari, va fi cam greu sa zburati singur si cu celularul inchis caci orice apel de celular in raza de cativa zeci de metri va da imaginea peste cap !

- mai departe, 962MHz - 1213MHz ar parea ca este o zona intangibila, rezervata aviatiei mari, pentru o chestie de telemetrie numita DME Numai ca... se pare ca aici avem de-a face cu cea mai mare zona virgina de frecvente, in timp ce celelelte spectre sunt arhiglomerate. Ma intreb cat va mai dura, si cum de nu au adulmecat rechinii de la alocarea si controlul frecventelor pleasca asta... Ce vreau sa zic... acest echipament DME e antic si a fost inlocuit azi aproape total cu GPS. In plus, el se foloseste numai la decolare / aterizare, pe o raza de 10 km in jurul aeroportului, si functioneaza in impulsuri, transmitand pe un canal si primid raspunsul pe altul, totul combinat cu un hopping care face sistemul imposibil de bruiat de catre un semnal de frecventa fixa, cum e cel video. Deci, nu trebuie sa ne facem probleme ca vom dobori un avion vreodata emitand in banda asta. Asa cum nu si-au facut nici chinezii trecand aproape toata industria de supraveghere video wireless in banda aceasta numita generic 1.2 GHz, si care are cateva canale video pe frecventele 1040 - 1080 - 1120 - 1160. Ce nu e in regula insa in a folosi un astfel de echipament? Odata ca transmitatorul a fost copiat "chinezeste" dupa cel de 900MHz, fara a se schimba omniprezentul transiztor BLT81 folosit in aceasta banda in multe celulare, dar care insa de la 1000MHz incepe sa gafaie. Asa ca un video Tx etichetat 700mW poate in realitate sa aiba 400mW in primul canal, la 1040MHz, si chiar sub 200mW in 1280MHz. Numai recent Lawmate, o firma taiwaneza care se ocupa de partea ceva mai exclusivista a supravegherii, numita "spy" si care a avut intotdeauna o calitate peste medie, a scos un transmitator in aceasta banda care merita cumparat, si anume acesta:
http://www.dronesvision.com/products...ansmitter.html.
Mai ramane insa problema receptiei... si aici lucrurile stau la fel de prost, caci in aceste echipamente sunt folosite tunere provenite din instalatiile de antene de sateliti, unde ele nu primesc semnalul direct din antena, ci din acel LNC/LNB, la un nivel maricel deja, si nu sunt solicitate sa aiba o amplificare prea deosebita.
So... banda nefiind deschisa aplicatiilor comerciale, pur si simplu ne exista interes sa se dezvolte pentru ea echipamente de receptie performante, punct !
La fel si in cazul antenelor... chinezii care fac astea de supraveghere stiu ca banda e cu cantec, si este musai sa nu aiba raza prea mare, ca altfel intra in alte belele, asa ca nici macar nu le lauda pe site-urile unde se vinde asa ceva, vedem scris 500m la echipamente care se stie sigur ca bat 2-3km.
Ce se poate imbunatati aici este sa se schimbe un filtru in interiorul unui astfel de receptor de serie, asa numitul SAW, care de regula are o largime de banda de 24-27MHz, cu unul de 16-17MHz, care va creste amplificarea cu aproximativ 5-6dB, aducand sensibilitatea de la un minim de 85dB pana la peste 90dB cat mai poti zice ca ai o receptie ca lumea. Dar pana la 93-96dB cat au cele mai bune in 2.4GHz mai e cale... Un astfel de filtru se vinde aici, si il putem inlocui singuri:
http://www.dpcav.com/xcart/product.p...3&cat=0&page=1

- si, in final banda de 1.3GHz, care de fapt inseamna trei canale video la 1240 - 1280 - 1320MHz unde se desfasoara o activitate reglementata de radioamatorism numita ATV. Aici probleme nu de la autoritati vine, care nu prea baga in seama benzile de radiomatori, ci de la ei, care isi apara benzile cu multa ardoare... Deci, daca zburati frecvent FPV in aceasi locatie, nu va mirati sa fiti raportat...
Ce echipament avem aici... comercial iarasi nimic, pentru ca banda e alocata unei activitati necomerciale. Camere de supraveghere mai putin, pentru ca ii detecteaza si raporteaza radiamatorii prompt, plus ca transmitatoarele de CCTV sunt jalnice, fiind echipate cu acelasi tranzistor de 900MHz obligat sa lucreze la 1280MHz. Receptoarele la fel, sunt cele din 1.2GHz, trase in banda mai sus.
Singurele echipamente decente ne-am astepta sa vina chiar de la radioamatori, dar nici macar asta nu putem spera, pentru ca ei o rezolva folosind tot tunere de satelit, dar modate inhouse, si antene Yagi puternice.
In banda asta cele mai adevarate tunere vin de la firma Comtech, cum ar fi acesta:
http://www.dpcav.com/xcart/product.p...9&cat=0&page=1, folosit si in receptoarele Lawmate, dar si de radiamatori, dupa schimbarea filtrului SAW, un exemplu de receptor decent de radiamatori fiind acesta, dar nu are filtrul SAW schimbat:
http://www.hamtvstore.com/html/23cm_atv_receiver.html

Cea mai mare problema cu aceste frecvente insa sunt date de armonica a doua care afecteaza puternic RC-ul de 2.4GHz, cat si GPS-ul la 1575MHz, de asta este preferabil sa se foloseasca un canal inferior, sub 1100MHz. Sau filtre pe antena Tx-ului video, care sa taie puternic tot ce iese peste 1.2GHz.
Last edited by renatoa; Apr 19, 2011 at 03:55 AM.
Reply With Quote
Old Apr 19, 2011, 05:39 AM
Suspended Account
Bucharest, ROMANIA
Joined Mar 2010
835 Posts
Mersi, e un raspuns lamuritor

Reiese ca fie zbori in FM cu sistemul FPV in 2.4Ghz, fie zbori in 2.4Ghz cu sisemul FPV in 5.8Ghz (avand dezavantajul range-ului mic).
Reply

Thread Tools