HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Feb 07, 2010, 07:25 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Build Log
Projekat "Delta"

Dugo vec nameravam da izgradim i letim jedan brz delta model, pa evo, vreme je da se prihvatim posla. Delta modeli su izazov kako za gradnju tako i za pilotiranje. Pitao sam se da li sam spreman da se uhvatim u kostac sa jednim ovakvim izazovom. Odgovor ce dati ovaj projekat.

Na temi Robbe Lanzet mozete videti da sam analizirao razne RC modele sa delta krilom, od starih nemackih "klasika" sa SUS motorima do modernih elektricnih delti. Kod vecine njih krilo je ili konstruktivno, sa rebrima, ramenjacama i oplatom, ili sa jezgrom od stiropora pa oblozeno balza furnirom. Profil krila je relativno tanak, npr. NACA 0006, ali posto krilo u korenu ima veliku dubinu, ni debljina mu ne ispada zanemarljiva. Kako se ide ka krajevima, krilo se naravno suzava i stanjuje, ali profil relativno postaje sve deblji, do negde 10% na samim krajevima. Moja pocetna ideja bila je da napravim upravo jedno takvo krilo. Razmisljao sam o nacinima kako da sagradim delta krilo sa simetricnim NACA 0006 profilom tako da ispadne potpuno geometrijski pravilno, sto nije lako jer nijedno rebro nije isto a rebra takodje ne leze pravo na radnom stolu kao sto je slucaj sa dole-ravnim profilima. Onda sam pregledao veci broj videa koji se mogu naci na Internetu da bih stekao utisak kako se svaki od delta modela ponasa u vazduhu. Zakljucio sam da konstruktivno delta krilo ne obezbedjuje brzinu kakva bi se ocekivala. Naravno, neki su to resili ugradnjom jace pogonske grupe, nakon cega bi njihov model zaista "krenuo", ali ovaj recept se moze primeniti na prakticno bilo koji model, zar ne? Ako stavite "nabudzen" motor na trenera i on ce krenuti uvis kao raketa, iako nije zamisljen za takve stvari. Zeleo sam model kod kojeg ce brzina dolaziti iz samog dizajna a ne iz pogonske grupe.

Paznju su mi privukli modeli sa tankim ravnim krilom od pune balze. Poznati britanski modelar Nigel Hawes, specijalista za elektricne modele, koristi takva krila na svojim modelima i to sa velikim uspehom. Treba pogledati njegov Tornado i njegove akrobatske modele Fizzza i Whizzza. Mada sam u pocetku bio sumnjicav, uvideo sam da takvo krilo ima niz dobrih strana. Lako i brzo se gradi. U letu, ne samo da je model sposoban za vece horizontalne brzine nego ni pri sletanju, kad uspori, ne gubi na upravljivosti i stabilnosti.

Ne treba ovakva tanka krila od pune balze, debljine od 6 do 8 mm, porediti sa plocastim krilima kod modela od deprona. Krilo od balze se itekako moze zaobliti i profilisati upotrebom bloka sa zalepljenom smirglom. Aerodinamicki, ovakvom krilu se nema sta zameriti, dok se izvesna cena placa u maloj vecoj tezini. Pri kupovini materijala za gradnju treba birati sto lakse i pravije snite balze.

Evo nas pred radnim stolom. Po obicaju, nisam crtao detaljne planove nego sam zapoceo od vrlo jednostavne skice u razmeri 1:5. Moja delta bi trebala da ima raspon izmedju 64 i 68 cm, tezinu oko 450 grama. Pogon daje brushless outrunner klase 400 ili 480, kV broja izmedju 1600 i 2200, sa potisnom elisom izmedju 6 i 7 incha. Konstrukcija je 100% drvena, znaci balza, lipove letvice i malo avio spera 3 mm, gde je potrebno. Model ce imati dva fiksirana vertikalna stabilizatora a upravljanje ce se vrsiti putem dva mikro servoa ugradjena u krilo.

Na gornje dve slike prikazana je gradnja kutije za servoe. Svaki servo pokrece svoj eleron (iliti elevon, posto ce komande za nagib i visinu biti umiksane zajedno). Kroz srediste kutije ostavljen je kanal za prolaz kablica. Kablici treba da izviru iz kvadratnog otvora na donjoj strani krila. Komandne polugice ce ici preko gornje strane krila. Samo krilo je debljine 8 mm sto znaci da servoi nece moci da udju u njega celom dubinom, ali za to vec imam spremno jedno interesantno resenje o kojem ce biti vise govora kasnije.

Kutija za servoe je sada spremna. Dosta je cvrsta i kruta tako da moze da sluzi i kao neka vrsta ramenjace. Iz snite meke i lake balze debljine 8 mm isekao sam pravouganik umesto kojeg ce doci kutija za servoe. Iako je konstrukcija krila maksimalno pojednostavljena, ipak svaki korak treba dobro isplanirati. Balzu za ceo model sam platio 40 dolara no nije stvar u parama nego u tome da sam morao da se vozim na sasvim suprotan kraj Brizbejna, jer samo u Hobirami imaju takve zalihe balze iz kojih je moguce birati zeljene snite.

Najduza snita, koja obrazuje izlaznu ivicu, birana je iz najlakse balze koju sam nasao. Triput meri, jednom seci. Na kraju mi je ostalo dosta trouglastih odsecaka sa kojima jos ne znam sta bih mogao da uradim..

Jako mi je stalo do toga da ovo krilo ispadne savrseno pravo i ravno, kao sto je povrsina radne daske. Krilo sam ostavio da se prosusi pritiskajuci ga sa svim sto mi se naslo na dohvatu ruke, od starih baterija do kantica sa lakom. Trenutno je u Australiji leto, vreme kada se konstrukcije od balze usled vrucine i vlage u vazduhu lako deformisu.

Gledajuci ovu sliku, razmisljam da je vreme da nabavim neke "profesionalne" tegove za pritiskanje, umesto sto se snalazim sa svakojakim predmetima koji se nadju na stolu. Bilo kako bilo... Slika pokazuje lepljenje izlazne ivice od letvice od lipe preseka 5x5 mm. Metalni lenjir je priljubljen uz letvicu da bi se osiguralo da sve ispadne pravo. Ova letvica je vazna jer za sebe drzi elerone. Eleroni ce biti iseceni od krute balze 5 mm i ovlas prilepljeni za krilo, da bi mogli zajedno sa krilom da se profilisu pomocu bloka sa smirglom. Kada je smirglanje zavrseno, eleroni ce lako biti odvojeni od krila ziletom i dodatno obradjeni.
molenjin is offline Find More Posts by molenjin
Last edited by molenjin; Feb 07, 2010 at 10:11 PM.
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Feb 17, 2010, 08:11 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Trup

Sad se vec moze nazreti oblik buduceg modela. Krilo je kompletno profilisano, zajedno sa eleronima, osim napadne ivice. Stranice trupa su od malo tvrdje balze 4 mm. Privremeno sam ih na zadnjem kraju povezao selotejpom, da bi se video zeljeni oblik trupa. Obe stranice su isecene iz iste snite 100x10 cm, sto je preporucljivo kad god je moguce, jer ce onda obe stranice trupa da se ravnomerno saviju. Vidi se da je gornja ivica kod obe stranice ojacana pljosnatim letvicama 6x3 jer tu posle naleze krilo. Par uspravnih letvica osigurava da se drvo ne "rascveta" duz godova, a i da bi se znalo gde upadaju pregrade od spera. Stranice trupa i pripadajuci delici moraju da se iseku, osmirglaju i ulepe maksimalno precizno, da bi se posle toga trup sklapao "sam od sebe".

Centralna pregrada od spera 3 mm (ovog puta sam nasao veliku tablu zaista kvalitetnog avio-spera) isecena je tako da na svom donjem kraju dopusta slobodan prolaz baterije. Na slikama se vidi LiPo baterija 3S od 1300 mAh ali uzeo sam u obzir da bi model mogao biti pogonjen i vecom baterijom (npr. od 2000 mAh). Vazno je da baterija moze slobodno da seta duz unutrasnjosti trupa i to iz vise razloga. Prvi i najvazniji razlog je da bi se polozajem baterije mogao podesavati centar tezista bez potrebe za dodavanjem beskorisnog balasta. Ovo sam primenio kod niza modela koje sam gradio ranije i uvek se isplatilo. Drugi razlog je u tome da pri eventualnom padu baterija obicno "krene" napred kroz trup i napravi mnogo stete, pa je dobro ostaviti ispred nje slobodan prostor.

Ako pogledate 4. sliku videcete primetnu liniju spoja izmedju snita koje obrazuju krilo, negde na prvoj trecini tetive korena. Tu negde, blizu te linije trebao bi da se nalazi centar tezista. Posto je ovo moj prvi delta model u samogradnji, oko raspodele tezine po modelu se ne osecam sasvim siguran. U ovom trenutku, imam utisak da je veca opasnost da model ispadne repat nego nosat. Nisam planirao previse dugacak nosni deo trupa posto je to kod delta modela jedan prilicno mrtav teret, ali sam ostavio dosta prostora za pomeranje baterije ka nosu. Rupica koju mozete primetiti na centralnoj pregradi sluzi za prolaz plasticne cevcice za antenu. Prolaz antene u obliku zice duzine oko 1 m uvek je problematicna stvar kod manjih modela i nesto sto treba planirati jos pri gradnji. (Kad nabavim stanicu na 2.4 GHz necu morati da brinem o prolazu antene jer je ona na prijemniku vrlo kratka.) Elem, kod ovog modela prijemnik ce vrlo verovatno biti vezan na krilo, velkro trakom, a antena ce ici kroz cevcicu u nosu, do vrha nosa na donjoj strani, odakle ce izaci spolja i ici po donjoj strani trupa sve do repa. Ima nekih ljudi koji bi antenu razapeli preko sirine krila, sto je ocigledno losa ideja jer antena moze da deluje kao "turbulator" i tako smeta krilu u letu.
Reply With Quote
Old Jun 04, 2010, 04:17 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
On Hold

..projekat mora malo da saceka, jer posle preseljenja u Adelaidu i rodjenja 4. deteta slobodno vreme asimptotski tezi nuli..
Reply With Quote
Old Oct 08, 2011, 09:07 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Nastavak radova

Evo, posle godinu i po dana zivota u Adelaidi (i novog posla i 4. deteta) modelarski radovi se obnavljaju. Za ovo vreme provedeno u Adelaidi nisam bio u mogucnosti nista da gradim, nego samo da letim ranije zavrsene modele, donete iz Brisbana - jedrilicu "Robinu" i elektro akrobatu.

Slika pokazuje da je skoro zavrsena kabina modela. Imao sam prvobitnu nameru da je napravim od providne plastike od neke flase. Nisam bio raspolozen za dug proces oblikovanja kalupa pa sam mislio da bih mogao da kupim nekoliko sokova u plasticnim flasama razlicite velicine, te probam da isecem deo blizu grlica i "na hladno" ga ukopim na trup.

Nije upalilo, nazalost. Zato sam izdeljao kabinu od pune balze. To nije bio jednostavan ni brz proces. Kabina je dosta slozena jer sadrzi i delove od spera 3mm koji drze plasticni zavrtanj za pritezanje krila na prednjoj strani. Balza je 8mm, najlaksa koju sam imao (ostatak od krila), slepljena u tri sloja. Deljanje i smirglanje u pravilan, zaobljeni oblik, uzelo je dosta vremena i prekrilo sav namestaj u sobi sa primetnom naslagom prasine od balze.

Kao se na slici vidi, model stoji na kucnoj vagi koja pokazuje okruglo 200 grama. Ovo je model od pune balze i zato nije ni mogao da ispadne mnogo lagan. Kad se dodaju gornji deo nosa i dva vertikalna stabilizatora, pa sve lepo ismirgla, ukupna tezina drveta ce biti oko 220 grama. Izlakiracu ga sa jednim slojem laka tek da bi se film bolje drzao, pa racunam da ce kompletan model sa motorom, baterijom i RC-om izaci negde oko 500 do 550 grama. Dakle, ne suvise tesko.
Reply With Quote
Old Oct 12, 2011, 02:30 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Lep model. Pokušaj nekako da ga uguraš u max. 500g. Šta nemeravaš da ubaciš od "motorizacije"? Ne znam da li si već leteo model sa "pusher" motorem, ali kako sam ja primetio, ti modeli traže otprilike 10-15% jači motor nasprem onih modela koji imaju motor na nosu...
flyer77 is offline Find More Posts by flyer77
Reply With Quote
Old Oct 12, 2011, 05:02 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Stavicu mu neki outrunner klase 480 od oko 2000 kV, elisa oko 6 incha i baterija od 1300 do 2000 mAh. Ove komponente trenutno nemam ali cu uskoro da ih porucim preko neta. Ici ce vertikalno, to je sigurno. Model koji ima preslab pogon opasniji je od onog koji ima prejak. Opet, ne treba ni preterati inace ce ispasti "projektil" za koji ne verujem da imam dovoljno brze reflekse..
Reply With Quote
Old Oct 13, 2011, 06:50 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
318 Posts
Na MiG-29 stirodur modelu sam imao Turnigy C2826 1900kv, esc Turnigy 30A, prop. APC 7x6, težna modela oko 460-480g. Leteo sam ga sa 2200mAh 3S... model je bio ne profilisan, samo pločast. Leteo jeste, ali čim sam smanjio gas ispod 60-70%, počeo da propada...
Isti setap sam prebacio na mali Spitfire, frofilisan stirodur air combat model, 408g., njega letim sa 1600mAh 2S, ostalo je sve isto, ali prilično je brži i na 30-40% gasa već lepo leti.
Dužina leta u oba slučaja su oko 6-7 min.
U svakom slušaju vredi malo se poigrati sa elisama i baterijama. Ako imaš watt meter to ti onda olakša odluku.
flyer77 is offline Find More Posts by flyer77
Reply With Quote
Old Oct 13, 2011, 07:08 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Ti plocasti modeli proizvode mnogo otpora. Sto brze lete samim tim prave i vise otpora (otpor raste sa kvadratom brzine). Mnogi od njih koji imaju vucnu elisu odrzavaju se u letu vise zahvaljujuci opstrujavanju vazduha sa elise nego okolnog vazduha, kako bi normalno trebalo. Zato cim prigusis motor oni padaju. Da ne ispadne da totalno kudim te plocaste depronce, treba reci i to da oni mogu da rade neke potpuno neverovatne stvari u vazduhu.
Reply With Quote
Old Nov 12, 2011, 05:40 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Nos gotov, proba vertikalaca

Radovi napreduju, mada i dalje vrlo sporo (u medjuvremenu sam napravio veliku kutiju za modelarski materijal, a to je uzelo 2 nedelje).

Ovde se moze videti da je nos modela uglavnom doveden do zeljenog oblika i da se precizno uklapa sa kabinom. Od obicnog kartona sam isekao dva jednaka vertikalna stabilizatora i pricvrstio ih selotejpom za krilo da bih proverio njihovu velicinu i poziciju, tj. kako stoje na modelu. Deluju OK, ni preveliki ni premali. Ipak, nisam siguran da ce im to biti konacan oblik. Probacu sa jos jednom parom od kartona, ovog puta izlazna ivica nece biti zakosena unazad, nego kao kod velikog krila.

Inace mislim da cu ovaj model zapamtiti kao najveceg "proizvodjaca prasine". Gradnja modela od pune balze moze na prvi pogled da izgleda jednostavna i brza, ali nije bas tako, posebno kad dodje do deljanja, smirglanja i finog ravnanja povrsina. Ovakvi modeli od balze izgleda izgube 10%-20% mase svoje drvene konstrukcije kroz proces smirglanja. Tih 10%-20% posle leti po celoj kuci u vidu fine bele prasine.

Vertikalci ce u konacnom obliku mozda biti ulepljeni potpuno uspravno, znaci pod 90 stepeni u odnosu na krilo, ili pod vrlo blagim zakosenjem prema unutra ili prema spolja. Ovo je cisto estetsko pitanje, nema nikakve veze sa aerodinamikom. Ako se gledaju neki pravi avioni sa dvostrukim vertikalcima, vidi se da ih neki imaju postavljene strogo uspravno, kao npr. F-15, kod F-18 su zakoseni prema spolja, dok su kod SR-71 nakrivljeni prema unutra.

Reply With Quote
Old Nov 20, 2011, 12:08 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Vertikalci - prototip br. 2

Evo dakle i drugog para vertikalaca, sa izlaznom ivicom zakošenom prema napred, kao što je opisano gore.

Vertikalci izrezani od običnog kartona. Očigledno su ispali malo predimenzionirani, ali rekao bih da se oblikom lepo uklapaju u krilo i koncept modela.

Dakle sad je red da se izabere između dva predloga za vertikalce. U međuvremenu, završeni su svi radovi oko šrafljenja krila za trup sa dva najlonska zavrtnja napred i nazad. Sve se lepo uklapa.
Reply With Quote
Old Nov 20, 2011, 12:36 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Konačan oblik?

Malo sam smanjio prethodne vertikalce i gornju ivicu im zakosio negativno kao što se to viđa kod supersoničnih lovaca (verujem da je to nešto u vezi sa udarnim talasom vazduha koji se se formira pri probijanju zvučne barijere.)

Sada sledi isecanje pravih vertikalaca od balze debljine 4 mm.
Reply With Quote
Old Mar 11, 2012, 07:45 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Montaža motora i elise

Proba kako pasuje motor. Elisa je 6x3.5. Motor i elisa su samo provizorni, možda će biti korišćeni za prvi let a možda neće. Važno je videti tačnu poziciju motora i njegovog krstastog nosača jer će završetak trupa biti dodatno oblikovan sa još nekoliko parčića balze.

Elisa je na slici nabijena na motor naopako, tek da bi se videlo kako stoji na motoru i da ne dotiče elevone. Pošto je elisa potisna, treba u stvari da stoji okrenuta drugom stranom.
Reply With Quote
Old Sep 22, 2012, 04:55 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Lakiranje

Posle dužeg vremena... (sve češće ovako počinjem ). Rešio sam da završim ovaj projekat! Možda je razlog za to dolazak lepog vremena ovde u Adelaidi. Ovih dana bih oko podne izlazio sa posla i šetao kroz Victoria Park da vidim okupljenen modelare i njihove modele. Leti se sve živo (sve električno, to jest). Jedrilice, one od pene i od balze, akrobatski modeli i skala modeli, svi naravno kupljeni, kao i neki budženi aviončići. Juče, u petak, posmatrao sam predivan let jedne "Bird Of Time" jedrilice sa elektro pogonom. Izuzetno graciozan let po blagom sunčanom danu bez skoro ikakvog vetra! Idealno vreme za letenje!

Nisam dakle pipao ovu moju "Deltu" mesecima, baveći se poslom i porodicom, a i jednim novim projektom (da otkrijem tajnu - RC brodo modelom od balze. I on je u finalnoj fazi i nadam se da će zaploviti do kraja godine.)

Evo današnjih radova. Sve je prošlo kroz finalno šmirglanje i poliranje. Model je dobio svoj konačan oblik. Zatim sam pristupio lakiranju. Pošao sam od elerona, tj. elevona. Oni su me naveli na razmišljanje. Ovo će naime biti brz model a sva kontrola ide preko elerona - da li postoji mogućnost flatera? Flater elerona je veoma opasan i može da dovede do uništenja modela. Ili bar do modela koji ne leti dobro čim se malo doda gas. Zato je važno da eleroni budu kruti. Pošto su izrađeni od balze debljine svega 5 mm i onda stanjeni prema izlaznoj ivici, odlučio sam da ih sa obe strane ojačam japan papirom. Japan papir se može nabaviti ovde u Adelaidi, u nekim prodavnicama, mada je bezobrazno skup.

Izlakirao sam dakle elerone sa obe strane, zatim tako vlažne prelepio japan papirom, obrezao višak papira na ivicama pa elerone opet prelakirao. Trup i kabina su prelakirani u potpunosti, dok sam krilo i vertikalce prešao samo po ivicama, više radi toga da se film kasnije bolje uhvati. Lakirati celo krilo možda ne bi bilo najpametnije jer bi balza upila mnogo laka i postala teška i krta.

Sutra ce uslediti drugi sloj laka: ceo trup i kabina, eleroni i završeci krila, koji neće biti presvučeni filmom nego ofarbani. Ti završeci podsećaju na nosače raketa vazduh-vazduh i dodati su posle ovih slika gore. Njihova funkcija nije samo estetska nego pre da zaštiti ivice elerona od slučajnih oštećenja pri rukovanju modelom. Ono što je takođe dodato u međuvremenu je oplata oko motora, oblikovana tako da liči na mlaznik jet motora.
Reply With Quote
Old Sep 30, 2012, 07:27 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Centar težišta

Došao je trenutak da se razmišlja o centru težišta. Kod delta modela i ostalih bezrepaca položaj CG-a je veoma kritičan.

Tek sa prvim letovima biće moguće preciznije odrediti optimalan položaj težista, a za početak može se poći od postojećih modela slične konfiguracije. Zato se vraćam na dosta davni prikaz delta modela Robbe Lanzet.

Gospodin Ruud Deurenberg iz Holandije bio je svojevremeno tako ljubazan da mi pošalje skenirane planove Lanzeta. Dragoceni podatak koji ću sada biti u stanju da iščitam sa tih planova je položaj centra težista. Iako više nego duplo teži i pogonjen SUS motorom, Lanzet je geometrijski veoma sličan mojoj električnoj delti, tako da je za očekivati da će im centri težišta biti negde na istom mestu.

I evo, kao što pokazuje gornja slika, CG kod Lanzeta je na 47.5% tetive krila bez elerona, mereći od početka krila, koji je kod Lanzeta zaravnjen, baš kao i kod moje delte. Dakle, za prvi let, CG na mojem modelu biće takođe namešten na 47.5%.
Reply With Quote
Old Sep 30, 2012, 07:31 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Oh da, da ne bude zabune - ovi brojevi 382 i 422 predstavljaju broj piksela merenih direktno na skeniranoj slici, dakle ne milimetre ili neke druge stvarne dimenzije na modelu.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools