SMALL - espritmodel.com SMALL - Telemetry SMALL - Radio
Reply
Thread Tools
Old Mar 19, 2012, 04:06 PM
Registered User
Croatia, City of Zagreb, Zagreb
Joined Feb 2012
45 Posts
Question
FVK Prima Glider

Pozdrav, zanimaju me vaša mišljenja o dotičnoj jedrilici? Hvala na odgovorima...

http://www.fvk.de/Englisch/Prima.html
grofCRO is offline Find More Posts by grofCRO
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Mar 19, 2012, 07:17 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts

FVK ima kvalitetne modele, ali ovaj model i pored malih dimenzija (raspon 163 cm) možda nije najbolji za početnike. Trup je okruglog preseka i zato može da bude problema oko smeštaja opreme. Trebaju ti mikro servoi, možda i mikro prijemnik.

"Prima" ovako sa slike gledajući verujem ima vrlo dobre letne osobine, za model svoje veličine.

Ne piše tačno, ali verujem da je ovo jedna od onih jedrilica kod kojih treba seći trup pri vrhu da bi se ugradio motor. Da bi ovo ispalo kako treba treba pripremiti šablon od špera u vidu kvadrata sa rupom u sredini, prečnika kao spiner koji nabaviš. Šablon se natakne na nos trupa i onda se po njemu seče. Pošto je trup od stakloplastike, cela ova operacija sečenja trupa i ugradnje motora nije baš za početnike.
molenjin is offline Find More Posts by molenjin
Reply With Quote
Old Mar 22, 2012, 05:05 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Hvala ti na odgovoru, mislis li da bi s ovom stanicom za pocetak mogao upravljati Primom?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...x_Mode_2_.html

Kasnije u planu imam optic 6 hitec kupiti, al zasad mi je ova stanica na raspolaganju.
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 03:40 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts
Oho, ti si bas posao od najjeftinijeg.. RC stanica je deo modelarske opreme koji ostaje na zemlji tako da i ako se model razbije, stanici nista nije i moze da se koristi dalje. Zato se isplati kupiti "jedan ali vredan" sistem. Ovaj koji si ti naveo nema miksere tako da sledeci model, koji je mozda neko letece krilo sa eleronima, nece moci da se koristi sa ovom stanicom.

Gledaj da kupis predajnik sa Mode 1 komandama, tj. palica za gas je na desnoj strani.

Optic 6 imam ja, i nikad nisam bio previse zadovoljan sa njim iako sam dosta leteo sa tom stanicom. Optic je tezak i glomazan a iskusio sam i probleme sa baterijama za predajnik.
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 04:27 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Dosla je graupner mx12 hott stanica i nadam se da ce stvar funkcionirati sa prima gliderom. Cini mi se kao ok sprava. A i nisam bas totalni pocetnik pa mislim da cu uspjeti letiti jer nikad nisam letio bez ailrona.
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 06:25 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts
E, pa cestitamo
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 06:30 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Hvala, sto mogu ocekivati od skretanja samo s rudderom?
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 07:19 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts
Pa upravo to, skretanje. Drzis pri zaokretu malo elevator nagore, da malo podigne nos, da se jedrilica ne bi zatrcala ili jos gore usvirala. Isto vredno pomena, kod jedrilica je najbolje kormila koristiti blago i odmereno, tako jedrilica ne gubi momentum (t. briznu) i stabilnost. Ako se setis ovih saveta kad budes poletao..

Jedrilica se prvo testira bacanjem bez motora, nos malo prema dole. Najbolje u visoku travu. Odmah koristis RC da korigujes pravac i izbegnes eventualno propinjanje i zakucavanje na nos. Kad vidis da jedrlica lepo planira i da je tek pri kraju potrebno malo podici nos i izravnati, mozes da poletis sa motorom.
Reply With Quote
Old Mar 24, 2012, 07:27 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Hvala ti na savjetu, sjetiti cu se toga kad cu poljetati, cekam jos par novih 3S baterija da mogu uzletiti.
Reply With Quote
Old Mar 27, 2012, 11:19 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts
Stavi nam neke slike kad budeš mogao. Srećno poletanje!
Reply With Quote
Old Mar 28, 2012, 05:57 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Evo cekam jos par baterija koje sam narucio sa HK, pa se nadam da ce Prima uskoro u zrak. Danas je baterija shipped to Croatia pa cemo vidjeti kad ce doci u moje vlasnistvo.

Eh, da zaboravih napomenut, pogon je slijedeći JETI Advance Plus regler, motor AXI 2212/20
Last edited by grofCRO; Mar 28, 2012 at 10:02 AM.
Reply With Quote
Old Apr 05, 2012, 06:53 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Prima Glider by Alex (0 min 47 sec)

Evo jedan video na suhom
Reply With Quote
Old Apr 10, 2012, 01:51 PM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Evo snimka prvog leta kako sam obećao. Let je prošao zadovoljavajuće. Jedrilica je brza kad se leti motorom, ima viška snage i poprilčno je brza, a bez motora je spora i ugodna za let.

FKV Prima Glider by Alex (3 min 21 sec)
Reply With Quote
Old Jul 07, 2012, 05:59 AM
Registered User
Joined Feb 2012
45 Posts
Nazalost Prima vise nije samnom....Izgorila je prilikom pada do kraja....sva elektronika, baterija, sve....jedno krilo je puklo prilikom pada....
Reply With Quote
Old Jul 07, 2012, 09:22 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
793 Posts
Ipak, letela je dobro, a tvoj sledeci model ce leteti jos bolje i trajati duze.

Razmisli o jednom malo brzom avioncicu sa eleronima.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools