HobbyKing.com New Products Flash Sale
Reply
Thread Tools
Old Nov 03, 2014, 06:16 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts
Razna RC okupljanja - 2014

2014.01.19. - Tiski kej

U nedelju prepodne smo izašli do Tiskog keja. Vreme je bilo baš oblačno i prilično vetrovito. Hteo sam da vidim kako hexa leti u tim vremenskim uslovima.

Prijatno sam se iznanadio kako stabiilnošću, tako nikakvom iznenadnom reakciji letelice na jake udare vetra

Nastavak sledi...
flyer77 is offline Find More Posts by flyer77
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old Nov 03, 2014, 06:36 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.05.10. - Fly4Fun Palić

Prošle sezone, na jesen je bio održan Fly4Fun, ali zbog lošeg vremena nismo bili... Ove sezone, Subotičani su prebacili RC okupljanje na proleće. Iako je po prognozi najavljen jak vetar, nas troje Bandita, Karolj Božović "RedbeardedK", Tamaš Kovač "T-boy" i ja iz Bečeja, uputili smo se ka Paliću, sportskom aerodromu "Cronos". Na žalost, prognoza nije bila pogrešna, vetar je poprilično duvao. Od modela nosio sam hexu i JaK55

Kako obično bude, opet je bilo šta da se vidi, ali i ponude polovnih modela

U početku sam leteo samo hexu...

pridružio mi se i Dr. "Zuba" iz Beograda, sa quadcopterom

... ali pošto sam video da Adam, Dejan, Dragan, Nikola i još par njih lete i avione...

... i ja sam pokupio ne malo hrabrosti i posle 6 meseci pauze u letenju aviona poleteo sam JaK-a. Boga mi, nije mi bilo sve jedno. Na 60% gasa, model je skoro pa stajao u vazduhu. Na sreću, vetar je duvao sa severa i severo-zapada, što je i pravac piste, ali udari vetra su bili baš, baš jaki. Posle šest minuta letenja, krenuo sam na sletanje. Iz drugog pokušaja, iskoristivši momenat kad se oslabio vetar, sleteo sam model

Laslo "Tibeteagle", Nenad i Davor su leteli "combat"

Osim modelara, bilo je i dosta posetilaca

Kao i uvek, organizatori , članovi Vazduhoplovnog modelarskog kluba iz Subotice, su dali sve od sebe da i ovo okupljanje bude na nivou. Uz odličnu muziku i još bolji gulaš, pa letenja i priče sa starim i novim kolegama modelarima, dan je brzo prošao. Pred kraj jedna zajednička fotka a zatim pravac kući

Kratak video snimak:

RC TEAM "FLYING BANDITS" - Fly 4 Fun - (2 min 51 sec)

Par kadrova iz ptičje perspektive:

Nastavak, sledi...
Last edited by flyer77; Nov 03, 2014 at 07:00 AM.
Reply With Quote
Old Nov 03, 2014, 07:12 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.08.31. - Čenej

Par nas se okupio na Čenejskom aerodromu...
Već dosta dugo sam čekao dan da budem slobodan a i da vreme bude lepo. Iako je danas duvao vetar, posle par telefonskih poziva od strane Novosadskih modelara, Tamaš i ja smo krenuli ka Čeneju

Kad smo stigli, samo su paraglajderisti leteli u vazdušnom prostoru aerodroma

Dok smo sastavljali modele, stigao je i čika Dule, Julije i njegova lepša polovina...

... zatim nam se pridružio Bata, Bojan i Golub...

Čika Dule je izneo elektro jedrilicu Jantar sa 5m rasponom krila...

... Bata je doneo Quest...

... Julije izneo dva modela, Alpha-u i Twin Star...

... Golub je doneo Easy Glider-a i mog bivšeg CAP 580 kojeg je uspešno poleteo...

...a sam nosio Extru 260, YAK 55, i da isprobam Calmato koji je ovih dana preleteo u moj hangar. O prvom letu Calmato-a u mojim rukama, pročitajte u temi Kyosho Calmato Sports 1400 ep

Imali smo i posetioce, čak su nas iznenadili i kolege iz našeg video tima iz Bečeja...

.... Laslo, vlasnik firme VIDEO & FOTO STUDIO KING, ali ni Arpad nikad, nigde ne idu bez fotoaparata, kamere pa su na brzinu dok su nas gledali, napravili par fotki. Iako znam, da obojica prave fenomealne fokte, na kraju dana kad sam video kakve su i sad napravili, ostao sam bez dana. Te fotografije možete pogledati u temi RC Theme & Art
Kako to obično biva, neko je stalno leteo, nekad sam, nekad više nas odjednom. Mislim da možemo zaključiti još jedno odlično druženje, letenje na aerodromu Čenej...

Nadam se da će biti još lepih dana preko vikenda pa da možemo nastaviti gde smo ovaj dan stali...

Nastavak, sledi...
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 03:37 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.09.07. - Pregled / "maiden flight" / obuka - Quad Phantom II

Meni je pripao čast da prekontrolišem i poletim quadcopter Phantom II

Nakon par krugova, sledelo je obuka za vlasnike quadcoptera

Ako smo već bili na terenu, a moj hexacopter bio u autu, trening je nastavio kolega Laslo...

...a ćerkica je imala prvi let sa DJI F-550. Posle malo asistencije u početku...

... posle je sama letela...

Još po koja fotka iz ptičje perspektive. Lepo se vidi i Phantom II u letu

Nastavak, sledi...
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 03:57 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.09.28. - Čenej

Lep nedeljni dan, kolega Tamaš i ja se uputili ka Čeneju... Znali smo da se tog dana održava izložba pasa, ali do popodne oni već obično raziđu

Kad smo stigli, Julije je već peglao nebo sa Twin Star-om...

... a kasnije sa Fournier-om

Sa druge strane piste leteli su i paraglajderisti...

... par puta je poletela i sletela i Cessna

U međuvremenu nam se pridružili Karolj i Marcel iz Novig Sada

Oni su izneli baš dosta modela

Marcel je prvo leteo malog slow flyer-a, kojeg nisam slikao, a kasnije Edge 540 i Stick

Hteli su da polete i Cessnu, ali zbog problema oko baterije, do "maiden flight"-a nije došlo

Ja sam izneo DJI F-550 da probam kako se ponaša sa novim nogarama...

... i Extra 260, sa kojim sam ispraznio samo dva rezervoara goriva. Kad sam ga leteo drugi put, vežbao sam IMAC program. Izgleda da sam malo preterao, i kad sam krenuo na sletanje, model ostaje bez goriva, i ugasi se. Imao sam vremena da ga okrenem prema vetru, ali sam ga sleteo dosta daleko od sebe. Naravno, pri sletanju nije imao dovoljnu brzinu, pa je sletanje bilo malo žešći, čak se model i prevrnuo zbog previsoke i guste trave

To sam video da je pala jedna "papuča", ali nisam znao šta se desilo sa kapotažom, kabinom... Na sreću, kad smo okrenuli model, vidimo da je propukla elisa i stajni trap

Razlog prinudnog sletanja, absolutno moja greška, nisam trebao sačekati da zapišti štoperica ako sam malo više forsirao model. Kako to obično bude, svaka lekcija se plaća, ovaj put sam imao ogromnu sreću da nisam napravio veću štetu na modelu. U toku je sanacija puknutih delova, sledećom prilikom eto modela opet na aerodromu...
Ovaj put, za fotke je bio zadužen kolega Tamaš

Na žalost, posle 18h već ne može da se leti pa smo krenuli ka Bečeju...

Nastavak, sledi...
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 04:10 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.10.12. - Čenej

Uh, kakav dan, kakvo druženje

Julije sa lepšom polovinom, Bata, Karolj i Marcel, Bogdan iz Novog Sada, pa Coka i Marko iz Beograda, Dejan iz Odžaka...

... iz Mitrovice Deda Sava i Miloš, Srdjan, Zoran, Radovan...

... iz Bečeja Ištvan, Karolj, Tamaš, kolega iz video tima Žolt sa lepšom polovinom, i ja...
Kakvih modela je bilo, pogledajte na snimku:

Relaxing Sunday On The Airfield (4 min 4 sec)

Iz svoje flote izneo sam Extra 260 i JaK 55

Malo sam se bojao od modela Extra, jer posle zamene elise, a ova je malo duža, plašio sam se da ne dodirne travu, ali nije.

Čak sam imao prilike da napravim "maiden flight" na Micro quad-u

Boga mi, nije bilo momenta a da ne leti poneki model. Da ne dužim sa tekstom, evo šta je kolega modelar, Bata Stepanović napisao na RCfly4um-u:

"Nakupio se popriličan broj javljanja sa novosadskog Čeneja gde nas nekoličina usamljenih modelara jadikuje kako smo sami i kako je aerodrom uglavnom pust. A juče, ma praznik. Desetak automobila, Sr.Mitrovica, Odžaci, Beograd, Ruma, Bečej, Novi Sad. Organizacija, Gabor pozvao preko foruma i par telefonskih razgovora. Po pravilu nasmejana lica, razdragani glasovi, fenomenalni avioni,stalno je neko u vazduhu. A ljudi lete svaka čast.
Bio je praznik, bračni par Edelinski je takodje bio prisutan i tu je Julije sa drugarima modelarima proslavio svoj rodjendan

Već je uveliko suton zavladao ravnicom a nas nekoličina još uvek u najboljem raspoloženju sumiramo utiske. Nepotraja to dugo jer se iz neke potaje pojaviše rojevi komaraca a na Čenejskom aerodromu žive sasmo oni besni. Brzo pakovanje i razlaz. A beše to lep modelarski dan."

Na žalost, dan je brzo prošao i morali smo kući

Dosta fotografija imate na Facebook-u, u našoj grupi, u albumu:
RC Meetings - Cenej 2014.

I još po koji link, vezan za ovo druženje:
Relaxing Sunday On The Airfield - photo gallery

Relaxing Sunday On The Airfield - movie

Nastavak, sledi...
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 04:16 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts

2014.10.19 - Čenej

Kad god mogu, iskoristim priliku i lepo vreme da odem na sportski aerodrom Čenej. I ovog vikenda mi se pridružili Ištvan, Karolj i Tamaš...
Već sa glavnog puta smo primetili da neko pegla nebo sa jedrilicom. Kad uđemo na aerodrom, Slobodan sleće jedrilicu...

... a Julije već leti Alpha Trener-a, a kasnije i Twin Star II... Vetar mali jači, ali to nikome ne smeta. Ja sam nosio YAK-55 i EXTRA 260

kojeg sam odmah i poleteo

Bio je tu i Bata, sa malim helikopterom Mini Titan, ali ga nije poleteo zbog jakog vetra. Sreli smo i čika Raleta, ali on je brzo otišao, već od prepodne je bio na aerodromu. Ištvan je leteo SU-31

Malo kasnije nam se pridružili Sale sa helikopterom, malim park flyer-om i Phantom XF, i Željko sa letećem krilom

Upoznali smo i Branka, ko je napravio model Charter od Robbe-a.

Pošto je pomenuti gospodin još početnik u RC temi, Bata i ja smo mu pregledali model, i obratili mu pažnju šta sve još treba da uradi pre nego što uopšte pokuša da poleti model

Na žalost, približava se kraj sezone, dani su sve kraći i kraći... No, nadam se da će još biti po kojeg lepšeg dana pa da padne još po neko druženje na aerodromu...

Nastavak, sledi...
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 06:42 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
795 Posts
Mnoštvo zanimljivih modela!

Prvo, ta jedrilica se ljubičastim krilima, neki varijata Oriona? Sa načinom vezivanja krila za trup kao kod Gentle Lady.... hm. Kad jednom pređeš na šrafove, na gumice se ne vraćaš.

Zatim dvomotorac, Twin Star... tako nešto je dugo na mojoj listi za gradnju od balze.

Leteće krilo - super. Deluje mi ne samo pokretljivo nego i sposobno za hvatanje neke termikice.

Konacno, Robbe Charter. Klasika RC modelarstva. Jedan od najlepših trenera. Ima svoje prepoznatljive linije, koje je koliko znam Robbe skinuo sa Cessne 172. Pravim jedan sličan trener pa nikako da ga završim... Inače vidim da je vlasnik stavio i elerone, koje nisu u originalnom planu, ali je propustio da malo smanji V-oblik krila, kako bi ti eleroni mogli zaista efektivno da se koriste.
molenjin is online now Find More Posts by molenjin
Reply With Quote
Old Nov 04, 2014, 07:44 AM
Registered User
flyer77's Avatar
Serbia, Vojvodina, Bečej
Joined Jan 2011
337 Posts
Par odgovora Miroslave

Prvo, ta jedrilica se ljubičastim krilima, neki varijata Oriona? Sa načinom vezivanja krila za trup kao kod Gentle Lady.... hm. Kad jednom pređeš na šrafove, na gumice se ne vraćaš.

Ta jedrilica je "home made" varijanta, ali ne pitaj me po kojim planovima. Vlasnik modela je Slobodan on ga je i napravio... Što se tiče fiksiranje krila sa gumom, za početnike je idealno, jer i ti znaš, prilikom loših sletanja, manje su šanse da se oštete jer guma ipak malo popušta...

Zatim dvomotorac, Twin Star... tako nešto je dugo na mojoj listi za gradnju od balze.

Twin Star je RTF model od pene, sa "brushed" motorima. Nema neke performanse, ali po mirnom vremenu dosta lepo leti...

Leteće krilo - super. Deluje mi ne samo pokretljivo nego i sposobno za hvatanje neke termikice.

Sa krilom teško da ćeđ uhvatit termiku, nije ni za to previđen, ali zato, za FPV je zakon. Brz je i živahan...

Konacno, Robbe Charter. Klasika RC modelarstva. Jedan od najlepših trenera. Ima svoje prepoznatljive linije, koje je koliko znam Robbe skinuo sa Cessne 172. Pravim jedan sličan trener pa nikako da ga završim... Inače vidim da je vlasnik stavio i elerone, koje nisu u originalnom planu, ali je propustio da malo smanji V-oblik krila, kako bi ti eleroni mogli zaista efektivno da se koriste.

Kolege sa mađarskog foruma su napisali da je Robbe izdao jednu manju seriju sa eleronima. Vlasnik ovog modela kaže da je Charter kupljen u kitu, pre dosta godina, ali da je sad došao trenutak da ga iznese na aerodrom i da ga poleti... Na modelu je bilo dosta propusta oko nekih rešenja, pa do "maiden flight"-a nije ni došlo. Sad je na vlasniku da ispravi te greške pa onda sledi opet pregled modela...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools