Espritmodel.com Telemetry Radio
Reply
Thread Tools
Old May 26, 2014, 10:02 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Mini-Review
Turnigy 9X v2

Motivisan skorašnjim problemima u prijemu koje sam iskusio sa mojim Hitec Opticom 6 na 35 MHz, naručio sam zajedno sa nekim drugima delovima iz Hobby Kinga i jedan RC sistem Turnigy 9X v2 na 2.4 GHz.

Na Internetu se može naći obilje, i to bukvalno obilje, raznih članaka, prikaza, polemika i videa vezanih za ovaj RC. Zato ću ovde izložiti samo moje lične utiske, koje možete uzeti u obzir pri eventualnoj kupovini sledeće RC stanice, ali i ne morate, do vas je.

Turnigy 9X v2 se na Hobby King websajtu prodaje za manje od 60 dolara - u trenutku dok pišem - tako da pri razmatranju ovog sistema treba pre svega poći od njegove neverovatno povoljne cene. Šta dobijate, a bez čega ostajete kupujući Turnigy 9X? Da li je niska cena dovoljan razlog da se opredelite za ovaj RC umesto za neki mnogo skuplji sistem, nekog renomiranog proizvođača - Futabe, Hiteca, Graupnera, JR-a..?

Ovo su prvi utisci, nastali nakon otpakivanja i razgledanja sistema. Kartonska kutija je uobičajenih dimenzija i oblika, u kojoj se nalaze dve polovine ležišta od stiropora. Unutra nećete naći mnogo toga, samo predajnik i prijemnik. Prijemnik nosi oznaku Turnigy 9X8C-V2. Pošto je sam po sebi vrlo jeftin, svega desetak dolara, naručio sam i jedan rezervni primerak. Tako ću moći da ih držim u dva različita modela i letim oba sa istom stanicom, uz prebacivanje memorisanih podešavanja za svaki od modela. Prošli su oni dani kad smo za jedan, Futabin recimo, prijemnik plaćali stotinjak dolara. Danas je koncept "jedan predajnik a mnogo prijemika i modela" postao uobičajen.

Prijemnik deluje kao da je promišljeno i ozbiljno izrađen, a isto se može reći i za predajnik. Dizajn stanice je klasičan, konzervativan. Očigledno da Turnigy nije želeo da 9X izgleda jeftino, ma koliko u stvarnosti bio jeftin. Stavio sam Turnigy pored Hitec Optica i uporedio kvalitet plastike, osećaj u rukama, pokrete palica, kvalitet prekidača. Turnigy u svemu ovome ne zaostaje mnogo za renomiranim Hitecom. Po pitanju težine obe stanice su takođe bile tu negde. To me je malo razočaralo jer mi je kod Hiteca uvek smetala ta težina i glomaznost. No Turnigy nije ispao mnogo lakši, iako je u njemu bila LiPo baterija dok su u Hitecu NiMH AA minjonke.

Ono što ipak jeste razočaravajuće je grafički displej bez pozadinskog osvetljenja. Kontrast je vrlo slab, kako god ga vi podešavali, za šta postoji opcija u meniju. Najbolji kontrast je na oko 32, kako je i bio fabrički podešen. Na suncu i u dobro osvetljenoj prostoriji displej se vidi relativno dobro, ali je u slabo osvetljenoj prostoriji provlačenje kroz menije i opcije pomalo mukotrpno.

Pošto je slabo vidljiv displej smetao mnogim kupcima, na Internetu su nikli razni "recepti", relativno bezbolni, kako možete sami ugraditi pozadinsko osvetljenje. Hobby King čak nudi i kit po ceni od svega 5 dolara koji možete ugraditi bez lemljenja, dovoljan je samo odvrtač.

Turnigy 9X v2 je kao što mu oznaka kaže druga verzija ovog sistema. Poboljšanja se ogledaju najpre u softveru. Neki problemi ostaju, kao što je pomenuti displej bez pozadinskog osvetljenja, što će možda biti ispravljeno u sledećoj verziji. Prvi utisci su solidni, a uskoro ću ovaj RC ugraditi u neki od mojih modela i izvestiti vas kako se ponaša u letu.
molenjin is offline Find More Posts by molenjin
Last edited by molenjin; May 27, 2014 at 04:32 AM.
Reply With Quote
Sign up now
to remove ads between posts
Old May 27, 2014, 04:52 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Parola "Snađi se"

Kao potsećanje na to koliko ste malo platili 9X, tu je činjenica da se nikakvo uputstvo ne dobija uz ovaj sistem. U stvari, nema apsolutno nikakvog papirića u kutiji. Za uputstvo kako koristiti stanicu morate se sami snaći. Srećom tu je Internet gde se mogu naći slikovita uputstva na raznim jezicima, tako da je potrebno downloadovati ono koje vam najviše odgovara i odštampati ga na printeru. Možete naravno i sami pokusati da ovladate menijima i opcijama, što ce vam bez dokumentacije uzeti mnogo više vremena.

Najcenjeniji priručnik je Eugle:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...X319857X47.pdf

Evo šta momci iz Flite Testa kažu o Turnidžiju.. naravno ne zaboravite da su malo sponzorisani od strane Hobby Kinga

Flite Test - Turnigy 9X - REVIEW (9 min 46 sec)
Reply With Quote
Old May 31, 2014, 09:11 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Turnigy vs Optic 6

Evo zanimljive slike dva predajnika, Hitec Optic 6 i Turnigy 9X, jedan do drugog. Turnigy je kao što vidite čak malo i veći.

Reply With Quote
Old May 31, 2014, 10:56 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Kad mi se obesiš oko vrata

Hm, jos jedan problem... Za Turnigy može da se posebno naruči kaiš za držanje stanice oko vrata, sličan ovom koji se vidi na Opticu. Čak i lepši. Ali problem je što kopča na stanici nije na najsretnijem mestu tako da stanica kad se okači oko vrata visi nadole, umesto da stoji otprilike horizontalno ili bar pod 45 stepeni. I to je sa LiPo baterijom. Da se koriste teže baterije, problem bi bio još izraženiji. Optic je bolje balansiran, zahvaljujući dugoj i dosta teškoj anteni. Kad se antena izvuče stanica se izbalansira tako da visi skoro horizontalno.
Reply With Quote
Old May 31, 2014, 11:31 PM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Povezivanje i podešavanje miksera

Izvadio sam Opticov prijemnik iz akrobate i stavio Turnidžijev prijemnik. Povezivanje ("binding") stanice i prijemnika nije upalilo iz prve ali je na kraju proradilo. Očekivao sam da se pojavi zeleno svetlo na prijemniku, ali ne, samo se dešava to da crvena dioda iz treperenja pređe u konstantno svetlo. Nema zelenog (kao što neka uputstva na Internetu pominju).

Dakle procedura je bila sledeća:

1. I stanica i prijemnik su isključeni. Na prijemik utaknuti u slot 10 (poslednji u nizu) crnu petlju od žice, koja se dobija uz prijemnik.

2. Povežite ESC sa baterijom a konektor sa ESC-a utaknite u treći slot na prijemniku. ESC će početi sa uobičajenim pištanjem. Unutar prijemika će treperiti crvena dioda.

3. Držite dugme na modulu na leđima stanice i istovremeno je uključite. Dioda na prijemniku prestaje da treperi i sad svetli ujednačeno. To znači da je veza uspostavljena.

4. Palica gasa bi sad trebala da bude aktivna. Pomerite je da biste videli da li se motor pali i gasi. (Preporučljivo je prethodno skinuti elisu.)

Ostala podešavanja za mog akrobatu bila su gotova za 15 minuta. Namestio sam Reverse za kormilo visine i aktivirao Flaperon za elerone. Kod Turnidžija su stvari malo specifične, naime, nije obezbeđena uobičajena (default) shema za npr. akrobatski avion ili jedrilicu nego vlasnik ima više slobode da namešta kanale kako hoće, mada sa ovim zajedno ide i više razmišljanja i probanja. Ne postoji poseban mikser za elerone nego je on sjedinjen sa flapsovima, te otuda naziv Flaperon. To je pametno urađeno, tako da imate sve na jednom mestu, uključujući i redukciju. Ovako sam to podesio kod sebe:

STATE ACT
AIL1 060 060
AIL2 060 060
FLP1 -000
FLP2 000

Ovo znači da oba elerona imaju jednake otklone, ali redukovane, te zato nije 100 nego 60. Ovo ću možda promeniti posle prvog leta sa novom stanicom. Pri podešavanju Flaperona koristi se i desna palica (napominjem da je moja stanica Mode 1) kojom se fokus na ekranu prebacuje levo i desno. To je jedan od onih sitnih detalja koje morate sami da provalite. Inače je kretanje kroz menije i podešavanje relativno jednostavno kod Turnidzija. Mogao bih da zamislim i jednostavnije i praktičnije, ali i ovako je dobro, a kad jednom podesite sve kako treba za određeni model, nećete se vraćati u menije mesecima. Izgleda mi da softver na Turnidžiju ima neke prednosti u odnosu na onaj kod Spektruma, bar kod starijih Spektrumovih stanica, ali još je rano da se o tome izjašnjavam. Kao što sam napisao na početku, kod Turnidžija je glavna stvar niska cena. U tom svetlu treba i posmatrati ovaj sistem: nije glamurozan ali je funkcionalan.
Reply With Quote
Old Jun 01, 2014, 01:57 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Prvi let - OK

Uprkos kišnom i pomalo vetrovitom danu, izneo sam akrobatu da sa njim testiram Turnigy u letu. Model je poleteo malo nakrivo, s obzirom da trimeri nisu bili podešeni kao na staroj stanici, ali sam to postepeno ispravljao tokom prvih minuta leta. Ostatak je prošao kao što je i bilo očekivano - apsolutno nikakvih problema u prijemu, čak i kad sam penjao model do znatne visine. Osećaj je malo drugačiji nego sa Opticom jer su palice mekše, a palica gasa nema zupčasti hod nego ide glatko.

Sve u svemu, sviđa mi se. Već punim bateriju za još jedan let. Ova stanica predstavlja sjajnu priliku za svakog ko nema ili ne želi da potroši mnogo para da dođe do upotrebljivog 9-kanalnog sistema na 2.4 MHz, sa svim potrebnim mikserima i drugim podešavanjima. Neke stvari nisu za pohvalu, kao bled displej bez pozadinskog osvetljenja i odsustvo uputstva za upotrebu. No, u prirodi našeg hobija je improvizacija, pa eto onda, uz malo truda i vremena sve se to sredi.
Reply With Quote
Old Jul 10, 2014, 02:24 AM
Registered User
Joined Apr 2014
11 Posts
Jedno malo glupo i početničko pitanje
Da li leva i desna palica kontrole imaju opruge, koje vraćaju palice u neutralni položaj kada se puste komande, ili da li postoji laka mogućnost ugradnje. Tehničke detalje oko ove sintice, nisam mogao da nađem, a koliko vidim sa slika, većina stanica ih nema, dok bi meni recimo za quadcopter više odgovarale stanice kakve ima DJI kod Phantoma, zbog snimanja sa komandama koje se vraćaju u neutralni položaj kada se puste
jojkic is offline Find More Posts by jojkic
Reply With Quote
Old Jul 10, 2014, 05:58 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Pa, praktično sve stanice koje se mogu kupiti imaju opruge u palicama koje ih vraćaju u neutralu. Jedino palica gasa ostaje tamo gde je pomeriš, što je i normalno. Na ovim slikama vidiš da moje stanice imaju desnu palicu malo pomerenu, jer je tu komanda gasa. Kad je gas na desnoj palici onda je to tzv. Mod 1, kakav se najčešće viđa u Australiji. U ostatku sveta međutim popularniji je Mod 2, kod kojeg je gas na levoj palici.
Reply With Quote
Old Jul 10, 2014, 08:06 AM
Registered User
Joined Apr 2014
11 Posts
Quote:
Originally Posted by molenjin View Post
Pa, praktično sve stanice koje se mogu kupiti imaju opruge u palicama koje ih vraćaju u neutralu. Jedino palica gasa ostaje tamo gde je pomeriš, što je i normalno.
Na žalost , meni kod quadcoptera, neutralno pozicije obe palice znači da quad leti u mestu tj. hover-uje pogotovo kad je u GPS modu. Tako da bilo da je frka za nešto recimo izgubim zbog sunca vizuelni kontakt , ili mi je potreban quad zbog snimanja da miruje, često pustim komande.
Valjda zbog toga i jesu kod quadcoptera palice tj. komande i leva i desna sa oprugama tj. i napred,nazad,levo desno palica i palica sa gasom tj. gore,dole,rotacija levo, rotacija desno ...
Tako da ako bih sklapao neki jeftin quad, i uzimao daljinski , morao bih da pojurim sa oprugama na obe palice. Steta za ovaj Turingy, baš mu je povoljna cena . Jedio ako postoji neki ugrade odvojeno da se uzme sa oprugama
jojkic is offline Find More Posts by jojkic
Reply With Quote
Old Jul 10, 2014, 08:18 AM
Serbia Moderator
molenjin's Avatar
Australia, SA, Adelaide
Joined Oct 2006
777 Posts
Turnigy je suviše jeftin i nesiguran sistem za skupe modele kao što su quadovi. Ovo je u realnosti radio za električne park flyere, modele od pene, brodiće i sl.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools